بسته بندی وکیوم فرمینگ در صنایع مختلف

در حال حاضر بسته‌بندی وکیوم فرمینگ از پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع بسته‌بندی در کشور محسوب شده و از آن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. خصوصیات و ویژگی‌هایی که این روش از بسته‌بندی دارد، باعث شده تا بتوان از آن در صنایع مختلفی استفاده کرد. به طوری که میتوان از آن در بسته‌بندی مواد غذایی، داروها، اسباب بازی، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره استفاده کرد. در ادامه مطلب به بررسی انواع بسته‌بندی وکیوم فرمینگ در صنایع مختلف پرداخته و با هر یک از آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

دلیل استفاده از پلاستیک در بسته‌بندی وکیوم فرمینگ

در بسته‌بندی‌های وکیوم فرمینگ، از پلاستیک جهت بسته‌بندی می‌شود. در واقع ماده اصلی در این فرآیند پلاستیک است که میتواند از انواع مختلفی چون ABS یا PVC باشد. حال اینکه چرا از پلاستیک در وکیوم فرمینگ استفاده می‌شود، باید بگوییم که طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که پردازش پلاستیک با وکیوم نسبت به روش‌هایی چون روش تزریقی با هزینه کمتری همراه است. از این رو افرادی که در این صنعت مشغول به کار هستند، جهت کاهش هزینه این ماده را در نظر می‌گیرند. با این حال این ماده از مزایای دیگری هم برخوردار است که از جمله آنها میتوان به دوام بالا و شفافیت مطلوب اشاره کرد. به طوری که بسته‌بندی‌های وکیوم فرمینگ از شفافیت بسیار بالایی برخوردار هستند و محصول داخل خود را به خوبی نمایش می‌دهند.

4 نوع مهم بسته‌بندی وکیوم فرمینگ

 

4 نوع مهم بسته‌بندی وکیوم فرمینگ

 

بسته‌بندی وکیوم فرمینگ به شیوه‌های مختلفی قابل انجام است که هر یک ظاهر و خصوصیات خاص خود را دارند. در اینجا به بررسی 4 مورد از مهمترین انواع بسته‌بندی وکیوم فرمینگ می‌پردازیم:

1. بسته‌بندی وکیوم فرمینگ بلیستر

بسته‌بندی وکیوم فرمینگ بلیستر یا حبابی، از پرکاربردترین انواع بسته‌بندی وکیوم است که بیشتر از آن برای کالاهای کوچک و داروها استفاده می‌شود. در این روش از بسته‌بندی، شاهد یک محفظه حبابی یا کپسولی شفاف هستیم که بر روی محصول قرار گرفته و زیر آن یک فویل آلومینیومی یا مقوا قرار می‌گیرد. بسته‌بندی وکیوم فرمینگ بلیستر از محصول در برابر عوامل خارجی چون گرد و غبار و نفوذ رطوبت به خوبی محافظت می‌کند. همچنین این بسته‌بندی در حفاظت از محصول در برابر منقضی یا خراب شدن بسیار موثر است. معمولا در بالای این بسته‌ها هم یک سوراخ ایجاد می‌شود تا از طریق آن بتوان محصول را در محل مورد نظر آویزان کرد.

2. بسته‌بندی وکیوم فرمینگ اسکین

بسته‌بندی وکیوم فرمینگ اسکین یا VPS روش دیگری از بسته‌بندی وکیومی است که محصول روی یک مقوای چاپی یا بدون چاپ قرار گرفته و سپس ورق پلاستیکی روی آن وکیوم می‌شود. این روش یک فرق اساسی با دیگر روش‌های وکیوم فرمینگ دارد و آن این است که در آن نیازی به تهیه قالب وکیوم فرمینگ نمی‌باشد. در واقع در این روش خود محصول به نوعی قالب کار است. از این رو عدم نیاز به تهیه قالب در این روش باعث شده تا هزینه آن نسبت به دیگر روش‌ها کمی کاهش پیدا کند. از بسته‌بندی وکیوم فرمینگ اسکین میتوان برای بسته‌بندی محصولات مختلفی چون مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم تحریر استفاده کرد.

3. بسته‌بندی وکیوم فرمینگ صدفی یا تاشو

بسته‌بندی صدفی، حالتی صدفی شکل دارد و همچون یک صدف باز و بسته می‌شود. برای همین به آن بسته‌بندی تاشو نیز گفته می‌شود. در واقع در بسته‌بندی وکیوم فرمینگ صدفی، یک ظرف یک تکه لولادار وجود دارد که محصول درون آن قرار می‌گیرد. باز و بسته شدن راحت این نوع از بسته‌بندی باعث شده تا بتوان از آن به راحتی استفاده کرد. برای سرهم کردن آن هم میتوان از چفت کردن محفظه و درب استفاده کرده و یا از دوخت حرارتی برای این کار استفاده نمود.

بسته‌بندی‌های وکیوم فرمینگ صدفی که قابلیت باز و بسته شدن به صورت چفتی دارند، اغلب برای مواد غذایی چون تخم مرغ و سبزیجات استفاده می‌شوند. چرا که در هر بار استفاده از محصولات میتوان مجددا درب آن را به خوبی بست. این موجب می‌شود تا مواد غذایی همواره تازگی و سلامت خود را حفظ کنند و خیلی زود دچار پلاسیدگی و خرابی نشوند. همچنین برخی از محصولات آرایشی همچون مژه مصنوعی به این شکل وکیوم و بسته‌بندی می‌شوند. پس بسته‌بندی وکیوم صدفی کاربرد زیادی دارد و برای کالاهای متفاوتی قابل استفاده است.

4. بسته‌بندی وکیوم فرمینگ استندی

آخرین روش که به آن می‌پردازیم، بسته‌بندی وکیوم فرمینگ استندی است. این روش شامل سه بخش مجزا بوده که عبارتند از قطعه وکیومی شکل دهی شده یا استند، جعبه مقوایی و درب جعبه مقوایی. در این روش قطعه شکل‌دهی شده در داخل جعبه قرار گرفته و سپس محصولات داخل قطعه استندی چیده می‌شوند. پس از آن هم درب مقوایی روی کار قرار می‌گیرد. این روش که به بسته‌بندی کف و درب نیز معروف است، برای بسته‌بندی محصولات مختلفی چون شیرینی و شکلات، اسباب بازی و لوازم تحریر استفاده زیادی می‌شود.

بسته‌بندی وکیوم فرمینگ در صنایع مختلف

 

بسته‌بندی وکیوم فرمینگ در صنایع مختلف

 

بسته‌بندی وکیوم فرمینگ در صنایع مختلفی قابل استفاده است و تولید کنندگان میتوانند آن را برای بیشتر محصولات خود به کار ببرند. در این بخش به بررسی مهمترین صنایعی که میتوان در آنها از بسته‌بندی وکیوم فرمینگ استفاده کرد، می‌پردازیم:

  • بسته‌بندی وکیوم فرمینگ مواد غذایی

وکیوم فرمینگ از پرکاربردترین روش‌های بسته‌بندی برای مواد غذایی است. دلیل محبوبیت و پرکاربرد بودن آن هم به خاطر مزایایی است که این روش دارد. در این رابطه هم میتوان به حفظ مواد غذایی از هرگونه عامل خارجی چون رطوبت و هوازدگی و همچنین سالم نگه داشتن مواد غذایی اشاره کرد. از طرفی این نوع بسته‌‌بندی، کاملا شفاف است و محصول را به خوبی نمایش می‌دهد. برای همین مشتری میتواند هنگام خرید به تازگی ماده غذایی درون بسته پی ببرد و با خیال آسوده برای خرید آن اقدام نماید. از جمله محصولاتی که در حال حاضر با این روش مورد بسته‌بندی و تولید قرار می‌گیرند، میتوان به انواع میوه و سبزیجات، شیرینی و شکلات، آجیل و خشکبار، تخم مرغ، گوشت و فرآورده‌های گوشتی و انواع لبنیات اشاره کرد.

  • بسته‌بندی وکیوم فرمینگ لوازم آرایشی و بهداشتی

از دیگر صنایعی که در آن از بسته‌بندی وکیوم فرمینگ استفاده زیادی می‌شود، میتوان به بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی اشاره کرد. دلیل آن هم این است که با استفاده از این روش بسته‌بندی میتوان محصول را به خوبی به نمایش گذاشته و از آن در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به راحتی استفاده کرد. انواع لوازم آرایشی و لوازم بهداشتی نظیر مسواک با این روش قابل تولید و عرضه هستند.

  • بسته‌بندی وکیوم فرمینگ لوازم الکترونیکی

اگر به بسته‌بندی لوازمی چون قطعات الکترونیکی روی برد دقت کرده باشید، اغلب آنها را به صورت شفاف می‌بینید. چرا که در بسته‌بندی این لوازم نیز اغلب از روش بسته‌بندی وکیوم فرمینگ استفاده می‌شود. پس از دیگر صنایعی که در آن از فرآیند وکیوم فرمینگ برای بسته‌بندی محصولات زیادی استفاده می‌شود، میتوان به لوازم الکترونیکی اشاره کرد.

  • بسته‌بندی وکیوم فرمینگ دارو و لوازم پزشکی

در صنعت پزشکی و بسته‌بندی دارو نیز شاهد استفاده زیادی از بسته‌بندی به روش وکیوم فرمینگ هستیم. در حال حاضر بیشتر داروها نظیر انواع قرص و کپسول با استفاده از این روش مورد بسته‌بندی قرار می‌گیرند. در این روش یک لایه آلومینیومی نازک زیر کار قرار گرفته و به وکیوم پلاستیکی چسبیده می‌شود. این باعث می‌شود تا دارو از ورود هوا و فاسد شدن دور بماند و مشکلی برای آن ایجاد نشود. همچنین برای بسته‌بندی لوازم پزشکی نظیر انواع سرنگ و آمپول نیز از این روش استفاده می‌شود.

  • بسته‌بندی وکیوم فرمینگ اسباب بازی

برای بسته‌بندی بسیاری از لوازم سرگرم کننده و اسباب بازی نیز از روش وکیوم فرمینگ استفاده می‌شود. برای این کار بسته به نوع کالا و اسباب بازی میتوان از نوع خاصی از بسته‌بندی وکیوم استفاده کرده و کالا را به بهترین شکل روانه بازار کرد.

چرا بسته‌بندی وکیوم فرمینگ محبوبیت زیادی پیدا کرده است؟

 

چرا بسته‌بندی وکیوم فرمینگ محبوبیت زیادی پیدا کرده است؟

 

در رابطه با اینکه چرا بسته‌بندی وکیومی جزو مهمترین و پرطرفدارترین روش‌های بسته‌بندی است، میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد:

  • شفافیت بالای بسته‌بندی: همانطور که چندین بار اشاره کردیم، بسته‌بندی وکیوم فرمینگ از شفافیت زیادی برخوردار است که این موضوع خود مزایای زیادی را به همراه دارد. شفافیت بسته‌ها باعث شده تا مشتری بتواند کالا را به خوبی مشاهده و بررسی کند و آن را با خیال آسوده‌تری خریداری نماید. همچنین شفافیت بسته‌ها جلوه زیادی به آنها می‌بخشد و در جذب مشتری تاثیر بیشتری می‌گذارد.
  • مقرون به صرفه بودن: بسته‌بندی به روش وکیوم فرمینگ نسبت به برخی از روش‌ها با هزینه کمتری همراه است و سبب صرفه‌جویی زیادی در هزینه افراد می‌شود. چرا که تجهیزات و دستگاه‌های این روش نسبت به روشی چون تزریق پلاستیک، بسیار ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر هستند.
  • بهداشتی بودن و حفاظت بالا از محصول: این روش کاملا بهداشتی بوده و به صورت خودکار انجام می‌شود. همچنین چفت شدن درب و مهر و موم بسته‌ها به گونه‌ای است که از محصول موجود در آن به خوبی محافظت می‌کند.

جمع بندی

در این مطلب در رابطه با بسته‌بندی وکیوم فرمینگ در صنایع مختلف صحبت کردیم. همانطور که ملاحظه کردید بسته‌بندی وکیومی در صنایع زیادی قابل استفاده است که از جمله آنها میتوان به صنعت مواد غذایی، صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی، صنعت پزشکی و داروسازی، لوازم الکترونیکی، لوازم تحریر، اسباب بازی و سایر لوازم مصرفی اشاره کرد. در صورتی که شما هم قصد دارید از این روش برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده کنید، میتوانید با کارشناسان خاور وکیوم تماس حاصل فرمایید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب