آشنایی با بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین

برای بسته بندی مواد مختلف، از دستگاه‌های صنعتی متفاوتی میتوان استفاده کرد. دستگاه‌های وکیوم فرمینگ جزو دستگاه‌هایی هستند که تنوع زیادی دارند و برای بسته بندی مواد مختلف کارایی بالایی دارند. دستگاه اسکین پک یکی از این دستگاه‌ها است که میتوان از طریق آن به بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین پرداخت. اما بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین به چه شکل است و چه تفاوتی با سایر بسته بندی‌ها دارد؟ اگر شما هم نسبت به بسته‌بندی وکیوم فرمینگ اسکین و دستگاه‌های آن اطلاعی ندارید، بهتر است به این مطلب توجه داشته باشید.

بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین چیست؟

بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین (Vacuum Skin Packaging) که به اختصار VSP گفته می‌شود، یک روش بسته بندی است که همچون دیگر بسته بندی‌های وکیوم فرمینگ از شفافیت خوبی برخوردار می‌باشد. شفافیت این بسته‌ها باعث می‌شوند تا امکان مشاهده محصولات به خوبی فراهم باشد و بتوان آنها را قبل از خرید مشاهده کرد. در واقع هدف نهایی بسته بندی وکیوم اسکین، ایجاد یک بسته بندی جذاب است که به مصرف کننده اجازه می‌دهد محصول را به طور کامل مشاهده کند. بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین، از ورق پلاستیکی به همراه یک کارتن مقوایی تشکیل می‌شود. با این حال چیزی که سبب تفاوت این نوع بسته بندی با وکیوم فرمینگ می‌شود، در عدم نیاز به قالب برای شکل‌دهی است. در این رابطه در بخش‌های بعدی اشاره خواهیم داشت.

بسته بندی وکیوم اسکین در مقابل پوشش واترپروف TOP SEAL

در بسته بندی وکیوم اسکین، از مواد پلاستیکی جدید و پیشرفته‌ای استفاده می‌شود. این مواد به گونه‌ای هستند که سبب جذابیت بیشتر بسته بندی می‌شوند و امکان مهر و موم شدن آن را نیز فراهم می‌کنند. در واقع در بسته بندی VSP هوای کمی وجود دارد و از این طریق پتانسیل رشد میکروب و باکتری‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند. این خصوصیت باعث می‌شود تا عمر و ماندگاری محصولات نسبت به روش MAP بیشتر شود. همچنین این نوع روش بسته بندی باعث می‌شود تا محصولات غذایی در فروشگاه راحت‌تر ارائه شوند و در حین حمل و نقل مشکلی برایشان ایجاد نشود.

بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین، چه مزایایی دارد؟

 

بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین، چه مزایایی دارد؟

 

هر روش بسته بندی، مزایا و معایب خاص خود را دارد. با اطلاع از این مزایا و معایب میتوان از آنها بهترین استفاده را کرده و در به کارگیری از آنها بهتر عمل کرد. در رابطه با مزایای بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین هم باید اشاره کرد که این روش مزایای خاص خود را دارد. در این رابطه میتوان مزایای زیر را در نظر گرفت:

 • بهبود طعم تازه مواد غذایی: یکی از مزایای این روش این است که به دلیل حذف هوای اضافه از داخل بسته‌ها، می‌تواند در تازه ماندن محصولات غذایی نقش مهمی داشته باشد.
 • بهینه بودن بسته‌ها: محصولاتی که به روش VSP بسته بندی می‌شوند، جمع و جور هستند و از جذابیت بیشتری برای مشتریان برخوردار می‌باشند. با استفاده از این روش بسته بندی میتوان رنگ و طعم مواد را تضمین کرده و آنها را همواره در بهترین حالت خود حفظ کرد.
 • ساده بودن فرآیند: در بسته بندی VSP، از تجهیزات تخصصی استفاده می‌شود. با وجود این تجهیزات، بسته بندی‌های نهایی بسیار کاربرپسند و کارآمد می‌شوند.
 • کاهش ضایعات: بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین، از دو جهت میزان ضایعات را کاهش می‌دهد. اولا این روش در رابطه با استفاده از فیلم و مقوا، روشی بسیار کارآمد است و ممکن است بتواند از مواد کمتری نسبت به روش‌های سنتی بسته بندی استفاده کند. دوما محصولاتی که با استفاده از بسته بندی VSP به بازار عرضه می‌شوند، کمتر دچار آسیب‌دیدگی، آلودگی و یا حتی انقضا می‌شوند. همین خصوصیت باعث می‌شود تا به شرکت‌ها در کاهش از دست رفتن محصولات کمک زیادی شود. علاوه بر این هنگام استفاده از روش VSP، نیازی به استفاده از مواد نگهدارنده و افزودنی نمی‌باشد.
 • استفاده از فیلم‌های رنگی: در بسته بندی اسکین، میتوان از فیلم‌های بسته بندی از جنس PVC و LDPE در رنگ‌های مختلف استفاده کرد. همچنین میتوان بر روی آنها انواع چاپ یا برچسب را به کار برده و از این طریق جذابیت بیشتری برای محصول ایجاد کرد.

نحوه بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین

برای بسته بندی به روش وکیوم اسکین، نیازی به قالب نیست. در این روش ورق ترموپلاستیک روی دستگاه وکیوم قرار گرفته و کارت مقوایی به عنوان نگهدارنده محصول روی صفحه وکیوم قرار می‌گیرد. محصول یا محصولاتی که قرار است مورد بسته بندی قرار بگیرند، روی کارت مقوا چیده می‌شوند و سپس غشای پلاستیکی یا فیلم مخصوص اسکین توسط دستگاه روی آن قرار می‌گیرد. پس از اعمال حرارت و گرم شدن غشای پلاستیکی و پایین آمدن آن روی محصول، هوای موجود توسط وکیوم تخلیه می‌شود. پس از آن نیز نایلون یا غشا بر روی کارتن یا مقوا که فرم محصول را گرفته است، می‌چسبد. مزیت استفاده از بسته بندی وکیوم اسکین این است که برای آن نیاز به قالب نمی‌باشد. همین باعث می‌شود تا هزینه‌های مربوط به بسته بندی کمی کاهش پیدا کند و محصول با ظاهر خوبی روانه بازار شود.

از روش بسته بندی اسکین پک برای چه محصولاتی میتوان استفاده کرد؟

 

از روش بسته بندی اسکین پک برای چه محصولاتی میتوان استفاده کرد؟

 

مزایایی که این روش از بسته بندی دارد، باعث شده است تا افراد زیادی از آن برای بسته بندی محصولات خود استفاده کنند. از جمله موارد مورد استفاده از بسته بندی وکیوم اسکین و دستگاه اسکین پک، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع مواد غذایی مختلف مانند گوشت
 • لوازم تحریرهای مختلف
 • لوازم آشپزخانه
 • لوازم بهداشتی و آرایشی
 • لوازم یدکی و لوازم خودرو
 • قطعات برقی

ماشین آلات وکیوم فرمینگ اسکین و کاربردهای آن

دستگاه‌های بسته بندی وکیوم اسکین یا دستگاه اسکین پک، در طرح‌ها و اشکال مختلفی موجود است که از آنها میتوان برای کاربردهای متعددی همچون بسته بندی محصولات گوشتی تا غذاهای دریایی، غذاهای آماده و کنسروی استفاده کرد. از دستگاه بسته بندی اسکین پک یا وکیوم فرمینگ اسکین، بدون نیاز به قالب استفاده می‌شود. برای همین است که این روش نسبت به وکیوم فرمینگ تفاوت دارد.

حال در رابطه با مزایای دستگاه اسکین پک نسبت به برخی از دستگاه‌های دیگر، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این دستگاه‌ها از کاربری آسانی برخوردار هستند و باعث ایجاد بسته بندی بسیار خاص و منحصربفردی می‌شوند.
 • برای استفاده از دستگاه اسکین پک و بسته بندی محصولات با آن، نیازی به استفاده از قالب نبوده و تنها از غشای پلاستیکی یا فیلم‌های مخصوص برای این کار استفاده می‌شود. همین باعث شده تا هزینه‌های بسته بندی کاهش پیدا کند.
 • با استفاده از این دستگاه‌ها میتوان به بسته بندی‌های زیبا، شفاف و برجسته‌ای دست پیدا کرده و آنها را از بسیاری از محصولات دیگر متمایز کرد.
 • از طریق این ماشین آلات میتوان به خوبی هوای بین محصول و غشای پلاستیکی را تخلیه کرد و از این طریق میزان ماندگاری آنها را افزایش داد. همچنین این خصوصیت باعث می‌شود تا از ورود آلودگی و گرد و غبار به داخل بسته‌ها جلوگیری شود.
 • ماشین آلات وکیوم فرمینگ اسکین، از قدرت خوبی برخوردار هستند و زمان بسته بندی را کاهش می‌دهند.

ویژگی‌های مهم دستگاه اسکین پک چیست؟

ماشین آلات بسته بندی وکیوم اسکین، از ویژگی‌های خوب زیادی برخوردار هستند. از این ویژگی‌ها میتوان به دقت در تولید، حداقل ضایعات، ظرافت و زیبایی بسته بندی، امکان بسته بندی محصولات آب‌دار و تیراژ بالا اشاره کرد. همچنین برای استفاده از این ماشین‌ها نیازی به ظروف یکبار مصرف نبوده و با استفاده از فیلم مخصوص میتوان برای این کار اقدام کرد. از دیگر ویژگی‌های دستگاه اسکین پک، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسته بندی شفاف و زیبا
 • عملکرد ساده و بسته بندی محصولات مختلف بدون تغییر شکل
 • مهر و موم کردن بسته‌ها و جلوگیری از ورود هرگونه عامل خارجی

دستگاه‌های بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین، از قابلیت‌های مختلفی هم برخوردار هستند. از جمله قابلیت‌های این دستگاه‌ها میتوان به مجهز بودن به کنترل حرارت دیجیتال، مجهز به سیستم تایمر و کنترل زمان و سیستم عملکرد پنوماتیک اشاره کرد. اکثر این دستگاه‌ها از فیلم‌های مصرفیPE  و  PVCاستفاده می‌کنند و قابلیت تولید 50 الی 60 بسته در ساعت را دارند. البته این میزان به موارد مختلفی وابسته است و متغیر می‌باشد.

مواد و تجهیزات کاربردی در بسته بندی VSP

 

مواد و تجهیزات کاربردی در بسته بندی VSP

 

 • فیلم مخصوص اسکین (Skin Film): این فیلم‌ها از کیفیت و دوام خوبی برخوردار هستند و اجازه می‌دهند تا محصولات با اشکال و اندازه‌های مختلف به خوبی بسته بندی شوند.
 • سینی CPET: سینی‌های پلی اتیلن ترفتالات کریستالی (CPET)، دوام بالایی دارند و در برابر حرارت و قرارگیری در مایکروویو مقاوم می‌باشند. این سینی‌ها برای بسته بندی VSP بسیار ایده آل هستند.
 • سینی‌های اسکین PP: سینی‌های اسکین پلی پروپیلن (PP)، نسبت به سینی‌های CPET انعطاف پذیرتر هستند و اغلب برای بسته بندی مواد غذایی تازه و از قبل پخته شده استفاده می‌شوند.
 • مقوا یا کارتن: استفاده از این مواد میزان پلاستیک مصرفی را کاهش می‌دهد و باعث افزایش محبوبیت بسته بندی VSP می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل به روش بسته بندی وکیوم فرمینگ اسکین اشاره داشتیم. در این روش نیازی به قالب نبوده و بسته بندی با استفاده از غشای پلاستیکی یا رول‌های اسکین مخصوص صورت می‌گیرد. از روش بسته بندی VSP، میتوان برای محصولات مختلفی استفاده کرده و آنها را با ظاهر زیبا، برجسته و مهر و موم شده به بازار عرضه کرد.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب