دوخت پلاستیک دستی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دوخت پلاستیک دستی، روشی کارآمد و مقرون‌به‌صرفه برای بسته بندی و مهروموم کردن انواع مختلف پلاستیک است. این روش برای مصارف خانگی و تجاری ایده‌آل است و برای بسته بندی مواد غذایی، لوازم هنری، اقلام کوچک و غیره استفاده می‌شود.

دوخت پلاستیک دستی، توسط دستگاه‌های دوخت پلاستیک انجام می‌پذیرد که در ادامه به توضیح بیشتر آنها خواهیم پرداخت:

دستگاه دوخت پلاستیک چیست؟

 

دستگاه دوخت پلاستیک چیست؟

 

دوخت پلاستیک دستی با استفاده از حرارت و فشار، لبه‌های پلاستیک را به هم ذوب می‌کند و یک اتصال محکم و دائمی ایجاد می‌نماید. دستگاه دوخت پلاستیک، یکی از انواع دستگاه‌های بسته بندی محسوب می‌شود که برای دوخت درب کیسه‌های نایلونی و پلاستیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از دستگاه‌های دوخت پلاستیک وجود دارد که می‌توان از آنها برای مصارف خانگی و صنعتی استفاده کرد. متداول‌ترین نوع دستگاه‌های دوخت پلاستیک عبارت‌اند از:

 • دستگاه دوخت پلاستیک دستی یا رومیزی
 • دستگاه دوخت پلاستیک ریلی
 • دستگاه دوخت پلاستیک پدالی

در این مقاله قصد داریم درمورد دستگاه‌های دوخت پلاستیک دستی و کاربردهای آن بیشتر توضیح دهیم.

دستگاه دوخت پلاستیک دستی چیست؟

 

دستگاه دوخت پلاستیک دستی ابزاری است که برای دوخت درب انواع پلاستیک با استفاده از حرارت و فشار استفاده می‌شود. این دستگاه برای مصارف خانگی و تجاری سبک ایده‌آل است و می‌تواند برای بسته‌بندی مواد مختلف کاربرد داشته باشد.

مشخصات دستگاه دوخت پلاستیک دستی

دررابطه‌با مشخصات دوخت پلاستیک دستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• این دستگاه‌ها جهت روشن‌شدن و راه‌اندازی نیاز به برق 220 ولت دارند.
• دستگاه دوخت پلاستیک دستی از نظر ابعاد و طول و عرض انواع مختلفی دارد. عرض دوخت این دستگاه‌ها 2، 5 و 8 میلی متر و طول دوخت آنها از 20 الی 100 سانتی متر متغیر است. بنابراین افراد می‌توانند بر اساس نیاز خود بهترین طول و عرض دوخت دستگاه دوخت پلاستیک دستی را انتخاب کنند.
• برخی از این دستگاه‌ها ساختار ساده‌ای دارند و فاقد کاتر هستند. اما در برخی از آنها کاتر وجود دارد که با استفاده از آن برش نایلون و یا پاکت اضافه امکان‌پذیر است.
• دستگاه‌های دوخت پلاستیک دستی از نظر وزن و اندازه جزو دستگاه‌های کوچک و سبک‌وزن محسوب می‌شوند. برای همین می‌توانند به‌راحتی مورد حمل و جابه‌جایی قرار بگیرند.

کاربردهای دستگاه دوخت پلاستیک دستی

 

دستگاه دوخت پلاستیک دستی چیست؟

 

 

دستگاه دوخت پلاستیک دستی قادر به دوخت و پرس نایلون‌ها و پلاستیک‌های مختلفی است. همچنین با استفاده از این دستگاه امکان پرس‌کردن فویل‌های آلومینیومی نیز وجود دارد. از جمله نایلون‌هایی که در این دستگاه مورداستفاده قرار می‌گیرند باید به سلفون، متالایز و ترسبافون اشاره کرد.

ازجمله کاربردهای دستگاه دوخت پلاستیک دستی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • بسته‌بندی مواد غذایی نظیر گوشت، سبزی، حبوبات، شکر و خشکبار
 • بسته‌بندی لوازم‌تحریر
 • بسته‌بندی لوازم آرایشی
 • بسته‌بندی دارو و گیاهان دارویی

همچنین دستگاه دوخت پلاستیک دستی بیشتر در کارگاه‌های کوچک، منازل و مغازه‌‌ها کاربرد دارد.

مزایای دستگاه دوخت پلاستیک دستی

 • استفاده از دستگاه دوخت پلاستیک دستی دارای مزایای بسیاری است که ازجمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
  • امکان دوخت و آب‌بندی فویل‌ها و بسته‌بندی‌های آلومینیومی با استفاده از دستگاه دوخت پلاستیکی وجود دارد.
  • این دستگاه از حرارت و گرما برای دوخت پلاستیک استفاده می‌نماید، به همین دلیل اتصالات محکم و بادوامی را ایجاد می‌نماید.
  • ازآنجایی‌که در دستگاه دوخت پلاستیک دستی تنها در زمان عملیات دوخت، برق مصرف می‌شود، جزو دستگاه‌های مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شوند و هزینه برق زیادی ندارند.
  • بسته‌بندی محصولات با این دستگاه‌ها به شکل مناسبی انجام شده و از ورود گردوغبار و آلودگی به داخل آنها جلوگیری می‌شود.
  • کار با دستگاه دوخت پلاستیک دستی بسیار ساده است و کاربر می‌تواند خیلی سریع نحوه دوخت و پرس پلاستیک را با آن یاد بگیرد.
  • این دستگاه‌ها به دلیل وزن کم و اندازه کوچک، فضای زیادی را اشغال نکرده و می‌توانند به‌راحتی مورد حمل و جابه‌جایی قرار بگیرند.
  • از دیگر مزایای دستگاه دوخت پلاستیک دستی باید به قیمت مناسب و کم‌هزینه‌بودن آن اشاره کرد.

معایب دستگاه دوخت پلاستیک دستی

 

معایب دستگاه دوخت پلاستیک دستی

 

دستگاه دوخت پلاستیک دستی، در کنار مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود دارای معایب و محدودیت‌هایی نیز هست که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • سرعت بسته‌بندی با دستگاه دوخت پلاستیک دستی بسیار پایین است. چرا که این دستگاه‌ها به‌صورت دستی کار می‌کنند و بیشتر برای مصارف کم‌حجم کاربرد دارند.
 • این دستگاه‌ها برای بسته‌بندی مواد زیر 5 کیلوگرم کارایی دارند و در صورتی که از دوخت پلاستیک دستی برای مواد با حجم بیشتر استفاده شود، بسته‌بندی به شکل بی‌کیفیتی انجام می‌شود.
 • در این دستگاه‌ها محدودیت طول و عرض وجود دارد. برای همین اگر یک دستگاه دوخت پلاستیک دستی با طول دوخت 20 سانتی متر داشته باشید، نمی‌توانید از آن جهت بسته‌بندی پاکت‌های 50 سانتی متری استفاده نمایید.

  نکات استفاده از دستگاه دوخت پلاستیک دستی

  • قبل از دوخت، لبه‌های پلاستیک را صاف و مرتب کنید تا دوخت تمیز و محکمی داشته باشید.
  • دما، فشار و زمان را متناسب با نوع و ضخامت پلاستیک تنظیم کنید.
  • هنگام استفاده از دستگاه، نکات ایمنی را رعایت کنید و از دست‌زدن به المنت حرارتی خودداری کنید.

 

نحوه استفاده از دستگاه دوخت پلاستیک دستی

 

نحوه استفاده از دستگاه دوخت پلاستیک دستی

 

 

کار با دستگاه دوخت پلاستیک دستی بسیار ساده و راحت است. برای این کار باید در ابتدا دستگاه را روشن کرده تا گرم شود. هر چقدر دستگاه گرم‌تر باشد، عمل بسته‌بندی و آب‌بندی را با کیفیت بیشتری انجام می‌دهد. پس از گرم‌شدن دستگاه باید لبه پاکت را در محل موردنظر قرار داده و بعد دسته آن را به سمت پایین کشید. سپس حدود 5 ثانیه صبر کرده و دسته را آزاد کرد. با این کار عمل آب‌بندی و پرس لبه‌های پلاستیکی به‌خوبی انجام می‌شود.

درصورتی‌که هنگام استفاده از دستگاه دوخت پلاستیکی با مشکلاتی همچون عدم چسبندگی لبه‌های پلاستیک مواجه شدید می‌توانید دمای دستگاه را افزایش دهید. اگر پارگی پلاستیک اتفاق افتاد، فشار دستگاه را کاهش داده و همچنین اگر لبه دوخت دچار حباب شد، سرعت دستگاه را کاهش دهید.

نکات مهم برای خرید بهترین دستگاه دوخت پلاستیک دستی

 

نکات مهم برای خرید بهترین دستگاه دوخت پلاستیک دستی

  • داغ‌نشدن دستگاه: برای بسته‌بندی محصولات مختلف نیاز به صرف ساعت‌ها زمان است. در این شرایط دستگاه نباید داغ شود. همچنین نباید نیاز به خاموش‌شدن‌های مکرر داشته باشد. برخی از دستگاه‌ها پس از 20 الی 30 دقیقه استفاده نیاز به خاموش‌شدن دارند تا بتوانند مجدداً مورداستفاده قرار بگیرند. این دستگاه‌ها می‌توانند سبب وقفه در عمل بسته‌بندی و تولید شوند.
  • کیفیت دستگاه: یکی از اجزای مهم در دستگاه‌های دوخت پلاستیک دستی، ترانس است. گاهی اوقات سازندگان برای کاهش هزینه‌ به سراغ استفاده از تراس‌های ضعیف و بی‌کیفیت می‌روند. هر چقدر وزن ترانس کمتر باشد، نشان از بی‌کیفیت‌تر بودن آن است. این ترانس‌ها عملکرد پایینی هم دارند و در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کنند.
  • اندازه و وزن دستگاه: دستگاه‌های دوخت پلاستیک دستی از نظر شکل، وزن و اندازه در انواع متفاوتی موجود هستند. هر چقدر دستگاه بزرگ‌تر باشد، فضای بیشتری از خانه یا کارگاه را اشغال می‌کند.
  • طول و عرض دوخت: دستگاه دوخت پلاستیک دستی از نظر طول و عرض دوخت نیز بسیار متنوع است. برای همین پیش از خرید دستگاه باید به پاکت بسته‌بندی توجه کرده و متناسب با عرض آن دستگاه را انتخاب و خریداری کرد.
  • فک‌های دستگاه: دوخت پلاستیک دستی دارای دو فک بوده که در زمان خرید بهتر است موردتوجه قرار بگیرند. در برخی از دستگاه‌ها اندازه میله‌های پرس کننده قابل‌تنظیم است. با این دستگاه‌ها امکان بسته‌بندی پلاستیک در سایزهای مختلف وجود دارد.

جمع‌بندی

دستگاه دوخت پلاستیک به دلیل اندازه کوچک، وزن سبک، کاربری راحت و قیمت مناسب جزو دستگاه‌های بسیار محبوب بازار محسوب می‌شود. این دستگاه عملیات آب‌بندی را با استفاده از اعمال حرارت و پرس و فشار انجام می‌دهد و سبب دوخت پلاستیک می‌شود. در نظر داشته باشید.

جهت خرید دستگاه دوخت پلاستیک می‌توانید با کارشناسان شرکت خاور وکیوم تماس حاصل فرمایید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب