آشنایی با بسته بندی وکیومی قطعات خودرو

لوازم خودرو همچون هر قطعه و وسیله دیگری نیاز به بسته بندی مناسب دارند. برای همین تولید کنندگان این قطعات، از مرسوم‌ترین و بهترین روش‌های بسته بندی برای آنها استفاده کرده و سپس این قطعات را به بازار عرضه می‌کنند. یکی از روش‌های رایج در این رابطه، بسته بندی وکیوم فرمینگ قطعات خودرو است. وکیوم فرمینگ در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین روش‌های بسته بندی است و افراد زیادی از آن برای بسته بندی محصولاتی چون محصولات غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی و حتی قطعات خودرو استفاده می‌کنند. حال بهتر است ببینیم بسته بندی وکیومی قطعات خودرو به چه شکل است و این کار به چه طریق صورت می‌گیرد.

وکیوم فرمینگ به چه معناست؟

وکیوم فرمینگ یکی از روش‌های مقرون به صرفه برای تولید برخی از قطعات پلاستیکی و همچنین بسته بندی بسیاری از محصولات است. این روش به قدری کاربردی و پرطرفدار است که بسیاری از لوازم پلاستیکی و بسته بندی‌های پیرامونمان از طریق این فرآیند شکل گرفته‌اند. وکیوم فرمینگ با چند مرحله اساسی همراه است و از طریق ورقه‌های پلاستیکی مختلف و قالب‌هایی از جنس‌های متفاوت انجام می‌شود. در زیر به بررسی بیشتر این فرآیند خواهیم پرداخت.

مراحل وکیوم فرمینگ در بسته بندی قطعات خودرو:

به طور کلی مراحل و نحوه فرآیند وکیوم فرمینگ برای هر قطعه و وسیله‌ای به یک شکل است. برای همین در اینجا به مراحل اصلی وکیوم فرمینگ اشاره می‌کنیم.

 • در ابتدا باید ورقه پلاستیکی را در جای خود به وسیله گیره محکم کرده به آن گرما اعمال کرد. گرما باید در حدی باشد که ورقه به حالت منعطف و نرمی برسد و قابلیت شکل دهی پیدا کند.
 • پس از نرم شدن ورقه، باید آن را روی قالب وکیوم فرمینگ قرار بدهند تا شکل آن را به خود بگیرد.
 • با استفاده از پمپ وکیوم و عمل مکش، بین ورقه و قالب خلا ایجاد شده وورقه به خوبی روی قالب قرار می‌گیرد.
 • پس از آنکه ورق پلاستیکی سرد شود و عملیات خنک سازی روی آن صورت گیرد، پلاستیک سخت شده و باید از روی قالب خارج گردد.
 • در نهایت اگر نیاز به برش بخش‌های اضافی باشد، باید با ابزارهای موجود این کار را انجام داده تا قطعه یا بسته بندی به سطح و لبه‌های صاف و صیقلی برسد.

اهمیت بسته بندی قطعات خودرو

 

اهمیت بسته بندی قطعات خودرو

 

قطعات خودرو از جمله قطعاتی هستند که باید همواره از نظر سلامتی در جایگاه خوبی باشند و مورد آسیب قرار نگیرند. برای همین بسته بندی این قطعات باید به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد و هیچ خطر و آسیبی آنها را تهدید نکند. در واقع بسته بندی قطعات خودرویی به جهت حفاظت از آنها صورت می‌گیرد. حال در کنار این که بسته بندی قطعات باید موجب حفظ آنها شود، این بسته‌ها باید از شفافیت و انعطاف پذیری خوبی برخوردار باشند و به بهترین شکل ممکن به بازار عرضه شوند. برای همین است که این روزها بسیاری از تولید کنندگان قطعات خودرو استفاده از روش وکیوم فرمینگ را به برخی دیگر از روش‌ها ترجیح می‌دهند. این موضوع باعث شده تا افراد زیادی به سراغ خرید دستگاه‌های وکیوم فرمینگ بروند و به بسته بندی قطعات مختلفی چون قطعات خودرو به روش وکیومی بپردازند.

دستگاه بسته بندی وکیوم فرمینگ قطعات خودرو

به طور کلی قطعات صنعتی و لوازم یدکی خودرو، با استفاده از بسته بندی وکیوم فرمینگ یا روش دیگری چون بسته بندی پیلوپک افقی مورد بسته بندی قرار می‌گیرند. برای هر یک از این روش‌ها هم نیاز به دستگاه خاصی است. این دستگاه‌ها باید بتوانند قطعات مختلف خودرو را در ابعاد و وزن‌های مختلف به شکل صحیحی بسته بندی کرده و آنها را برای عرضه به بازار آماده نمایند. برای مثال دستگاه پیلوپک افقی، امکان بسته بندی قطعات خودرو در اندازه و ابعاد مختلف را دارد و میتوان با آن سرعت تولید را کنترل کرد. همچنین دستگاه وکیوم فرمینگ نیز گزینه بسیار خوبی برای بسته بندی قطعات خودرویی است و میتوان از طریق آن قطعات و لوازم یدکی‌های مختلف را در وزن و ابعاد متفاوت مورد بسته بندی قرار داد. این دستگاه و روش وکیوم فرمینگ بسته بندی قطعات خودرو، از مزایای زیادی برخوردار است و کار با آن بسیار راحت می‌باشد.

مزایای بسته بندی وکیوم فرمینگ قطعات خودرو

وکیوم فرمینگ از انواع روش‌های بسته بندی است که مزایای زیادی دارد و با استفاده از آن میتوان محصولات و بسته بندی‌ها را به شکل خاصی روانه بازار کرد. حال بهتر است ببینیم که این روش برای بسته بندی قطعات خودرویی چه مزایایی دارد و چرا برخی آن را به سایر روش‌های بسته بندی ترجیح می‌دهند:

 • شفافیت بسته‌های وکیوم فرمینگ

یکی از مزایای مهم بسته بندی‌های وکیوم فرمینگ این است که شفافیت زیادی دارند. برای همین قطعات خودرویی که به این روش مورد بسته بندی قرار می‌گیرند، درون بسته‌های شفافی قرار گرفته و توسط مشتریان قابل مشاهده و بررسی می‌باشند. این موضوع باعث می‌شود تا افراد بتوانند محصولات مورد نظر خود را با خیال راحت بررسی کرده و سپس خریداری نمایند.

 • امکان چاپ روی بسته‌های وکیومی خودرو

بسته بندی با چاپ اختصاصی میتواند سبب برندینگ شدن در بازار و شناخته شدن بیشتر محصولات شود. برای همین با استفاده از وکیوم فرمینگ میتوان به این موضوع نیز دست پیدا کرده و محصولات خود را با بسته‌های دارای چاپ به بازار عرضه کرد. بر روی بسته‌های وکیومی خودرو، میتوان لوگوی شرکت را چاپ کرده و یا بر روی آن نام و اطلاعات خاصی را چاپ کرد.

 • حفاظت کامل از قطعات و لوازم یدکی‌ها

 

حفاظت کامل از قطعات و لوازم یدکی‌ها

 

یکی از ویژگی‌ها و مزایای بسته‌های تولید شده به روش وکیوم فرمینگ این است که از دقت زیادی برخوردار هستند و طراحی دقیق و یکپارچه‌ای دارند. همین موضوع باعث شده تا بسته بندی با اندازه محصول به طور خوبی متناسب باشد و به شکل کاملا مطلوبی از آن محافظت شود. برای همین تولید کنندگانی که قطعات خودرو را با روش وکیومی به بازار عرضه می‌کنند، نگرانی از آسیب دیدگی به قطعات نداشته و خیالشان از این بابت آسوده است. وکیوم فرمینگ در حین فرآیند تولید، میزان خطا و اشتباه را به حداقل رسانده و توان و دقت بالایی در تولید بسته‌ها و قطعات پلاستیکی دارد.

 • سرعت بالا در تولید و سهولت در کار

وکیوم فرمینگ یک انتخاب بسیار مناسب و مطلوب برای بسته بندی لوازم مختلف است. دلیل آن هم این است که با استفاده از آن میتوان زمان کمتری بین طراحی و تولید محصول نهایی صرف کرده و در زمان خود صرفه جویی زیادی کرد. در واقع با استفاده از این فرآیند نه تنها فرصت برای تمرکز بر روی جزئیات پیچیده‌تر به خوبی فراهم می‌شود، بلکه میتوان محصولات نهایی را با سرعت بیشتری به بازار عرضه کرده و از این طریق موجب افزایش بهره وری و تولید شد. وکیوم فرمینگ با استفاده از دستگاه‌های اتومات، موجب صرفه جویی در وقت و سهولت زیاد در امر تولید می‌شود.

 • مقرون به صرفه بودن وکیوم فرمینگ

از دیگر مزایای بسته بندی وکیومی قطعات خودرو این است که این روش جزو روش‌های بسیار مقرون به صرفه است. در واقع تجهیزات آن نسبتا کم هزینه بوده و در آن از ابزارهای پیچیده کمتری استفاده می‌شود. همچنین میتوان برای ساخت انواع قالب‌ها از مواد نسبتا ارزانی استفاده کرده و از این طریق هزینه تولید بسته‌ها را کاهش داد. بنابراین افرادی که به دنبال بسته بندی با هزینه مقرون به صرفه هستند، میتوانند این روش را مدنظر داشته باشند.

 • طراحی انعطاف پذیر بسته‌های وکیومی خودرو

در کنار موارد اشاره شده باید به این مورد هم اشاره شود که وکیوم فرمینگ با استفاده از قالب‌های از پیش طراحی شده صورت می‌گیرد و دست طراحان در طراحی و تولید آنها کاملا باز است. در واقع میتوان بسته‌های وکیومی خودرو را به هر شکل و اندازه‌های طراحی کرده و از مزایای آنها به خوبی بهره مند شد.

چند مزیت مهم بسته بندی وکیومی قطعات خودرو

 

چند مزیت مهم بسته بندی وکیومی قطعات خودرو

 • بسته‌های تولید شده با روش وکیومی، از زیبایی و جذابیت بصری زیادی برخوردار هستند و سبب جذب بیشتر مشتریان می‌شوند.
 • با استفاده از ورق‌های پلاستیکی در این روش به جای استفاده از ورقه‌های فلزی، میتوان وزن محصولات را برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان قطعات خودرو کاهش داد.
 • این روش با نیازهای مشتریان سازگاری دارد و سبب بهینه شدن مواد و فرم مربوطه می‌شود.

طراحی و تولید بسته بندی لوازم خودرو با خاور وکیوم

خاور وکیوم از جمله شرکت‌های فعال در صنعت بسته بندی به روش‌هایی چون وکیوم فرمینگ است. این شرکت سابقه چندین ساله در این زمینه دارد و محصولات وکیومی را با کیفیت بالا تولید و عرضه می‌کند. از این رو میتوان طراحی و تولید بسته بندی‌های پلاستیکی به روش وکیوم فرمینگ را برای شرکت‌های قطعه ساز و یا وارد کننده قطعات خودرو به خاور وکیوم سپرده و آنها را با کیفیت بالا تحویل گرفت. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

جمع بندی

لوازم و قطعات خودرو را میتوان همچون بسیاری از لوازم دیگر از طریق فرآیند وکیوم فرمینگ مورد بسته بندی قرار داد. این روش از مزایای زیادی برخوردار است که در متن به آنها اشاره داشتیم. بنابراین اگر شما هم دوست دارید قطعات خودرویی خود را با این روش به بازار عرضه کرده و از مزایای آن بهره مند شوید، میتوانید با کارشناسان خاور وکیوم در ارتباط باشید و در رابطه با هزینه بسته بندی وکیومی قطعات خودرو به خوبی مطلع شوید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب