دستگاه پرس وکیوم چیست و نحوه عملکرد آن به چه شکل است؟

دستگاه پرس وکیوم از جمله دستگاه‌های صنعتی است که در حوزه صنعت چوب، تولید لوازم تزئینی و دکوراسیون به کار برده می‌شود. این دستگاه از انواع ماشین آلات صنعت چوب به حساب آمده و کاربرد بسیار زیادی دارد. در ادامه مطلب قرار است با دستگاه پرس وکیوم بیشتر آشنا شویم و به نحوه عملکرد آن پی ببریم.

دستگاه پرس وکیوم چیست؟

برای اینکه با دستگاه پرس وکیوم آشنا شویم، بهتر است نگاهی به این داشته باشیم که چگونه چوب‌های کابینت از روکش‌های متنوع با الگوهای طراحی مختلف برخوردار هستند؟ همچنین شاید سوال باشد که چگونه امکان چسباندن PVC روی ام دی اف و چوب و همچنین روکش‌ها یا لمینت‌های چوبی فراهم است؟ در این رابطه باید اشاره کرد که با کمک دستگاه پرس وکیوم این عملیات صورت می‌گیرد. در واقع این دستگاه جزو یکی از دستگاه‌هایی است که برای این منظور کاربرد دارد و کیفیت بالای آن باعث شده تا در بسیاری از صنایع به عنوان اولین دستگاه در نظر گرفته شود. در ایران دستگاه پرس وکیوم را با نام‌های دیگری چون دستگاه روکش mdf، دستگاه پرش غشا و دستگاه روکش PVC می‌شناسند.

ماشین پرس وکیوم (vacuum press machine) یک دستگاه صنعتی نسبتا سنگین است که برای قرار دادن یک لایه اضافی روی چوب و ام دی اف به کار برده می‌شود. نحوه مکانیزم و عملکرد این دستگاه با بسیاری از دستگاه‌های صنعتی دیگر متفاوت است و همین امر سبب تمایز آن با بسیاری از ماشین آلات صنعتی شده است. اگر بخواهیم به شرح بیشتر دستگاه پرس وکیوم بپردازیم، میتوانیم به دو واژه اصلی یعنی پرس و وکیوم نگاهی داشته باشیم. واژه پرس (press) در زبان انگلیسی به معنای اعمال فشار و فشرده سازی است. این یعنی برای قرار دادن لایه اضافی روی مواد، از فشار استفاده می‌شود. دومین واژه که کلمه وکیوم (Vacuum) است، به معنای خلاء است. برای همین میتوان گفت پرس وکیوم به عملیات چسباندن و پرس لایه اضافی با ایجاد خلاء و فشار اشاره دارد. در دستگاه پرس وکیوم عوامل خارجی تاثیری ندارند و کلیه عملیات صورت گرفته روی چوب، از طریق خود دستگاه صورت می‌گیرد.

اجزای مختلف دستگاه پرس وکیوم

 

اجزای مختلف دستگاه پرس وکیوم

 

دستگاه صنعتی پرس وکیوم همچون هر دستگاه دیگری از اجزای مختلفی برخوردار است که هر یک از آنها نقش مهمی در دستگاه دارند. بدیهی است عملکرد دستگاه به کار کردن کلیه این اجزا ارتباط دارد و اگر یکی از آنها دچار مشکل شود، کارکرد دستگاه هم با اختلال روبرو می‌شود. بنابراین باید همیشه از صحت کلیه اجزا و قطعات دستگاه پرس وکیوم اطمینان حاصل کرد. در زیر به بررسی قطعات مختلف استفاده شده در دستگاه پرس وکیوم اشاره می‌کنیم:

  • سیستم کنترل و طراحی دستگاه پرس وکیوم

یکی از مهمترین بخش‌های ماشین پرس وکیوم، سیستم کنترل و طراحی آن است. در این سیستم اپراتور دستگاه مشخص می‌کند که قرار است چه الگویی طراحی شود و طرح مورد نظر اعمال شده بر روی چوب چه چیزی می‌باشد. برای همین میتوان گفت عمده کار اپراتور دستگاه پرس وکیوم چوب، در همین سیستم است و باید کار طراحی را به شکل کاملا صحیح و درستی انجام دهد.

  • سینی دستگاه پرس وکیوم

سینی بخشی از دستگاه پرس وکیوم است که شکل نهایی قطعه را تعیین می‌کند. این قسمت از دستگاه پرس وکیوم توسط المان‎های الکتریکی تغذیه می‌شود. این یعنی سینی دستگاه توسط المنت‌های برقی به شدت گرم می‌شود و امکان شکل دهی به لایه اضافی را فراهم می‌کند. سینی پرس وکیوم باعث می‌شود تا بدون هیچگونه شکستگی در لایه اضافی، قرارگیری آن روی ماده به خوبی صورت گیرد.

  • سیستم مکنده دستگاه پرس وکیوم

سیستم مکش یا مکنده پرس وکیوم، وظیفه مکش هوا و ایجاد خلاء در سینی دستگاه را بر عهده دارد. نحوه عملکرد آن به این شکل است که زمانی که لایه خارجی روی قطعه مورد نظر قرار می‌گیرد، هیچ هوایی دیگر در آن وجود نداشته و لایه به راحتی روی نمونه قرار بگیرد. پس وظیفه سیستم مکنده دستگاه پرس وکیوم این است که هوای بین دو لایه به خوبی تخلیه شود.

  • سیستم حرارتی دستگاه پرس وکیوم

سیستم گرمایش و حرارتی پرس وکیوم معمولا شامل المنت‌های برقی و الکتریکی است که وظیفه گرم کردن و حرارت دهی به سینی دستگاه را بر عهده دارند. در این سیستم گرمای لازم تهیه شده و سپس برای چسبیدن لایه مورد نظر انتقال داده می‌شود. این گرما سبب چسبیدن لایه با کیفیت بسیار بالا می‌گردد.

  • سیستم ضد چروک دستگاه پرس وکیوم

یکی دیگر از اجزای دستگاه پرس وکیوم سیستم ضد چروک نام دارد که معمولا در دستگاه‌های پیشرفته مشاهده می‌شود. نقش آن هم در چنین دستگاه‌هایی در جهت افزایش کیفیت کار است. برای همین میتوان اینطور نتیجه گرفت که امکان ایجاد چروک در برخی از تولیدات دستگاه پرس وکیوم وجود دارد و با کمک این سیستم میتوان مشکل را به خوبی برطرف کرد. پس سیستم ضد چروک دستگاه پرس وکیوم دارای خاصیتی است که هنگام چسبیدن لایه از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند و به افزایش کیفیت و زیبایی کار کمک می‌نماید.

نحوه عملکرد دستگاه پرس وکیوم به چه شکل است؟

 

نحوه عملکرد دستگاه پرس وکیوم به چه شکل است؟

 

عملکرد دستگاه پرس وکیوم ارتباط تنگاتنگی با دو عامل حرارت و خلاء دارد. برای همین است که کلیه قطعات دستگاه بر اساس این دو عامل ساخته شده‌اند. حال در اینجا به نحوه کارکرد vacuum press machine می‌پردازیم.

همانطور که متوجه شدیم در اولین قدم برای استفاده از دستگاه، باید به سراغ سیستم کنترل و طراحی برویم. این قسمت از دستگاه تحت کنترل اپراتور قرار دارد و در آن الگوی مورد نظر برای قرارگیری بر روی لایه را به خوبی مشخص می‌نماید. زمانی که اپراتور شرایط بهینه را برای روکش قطعه و درجه حرارت مورد استفاده و میزان خلا را در نظر بگیرد، عملیات تولید شروع می‌شود. در این زمان المنت‌های دستگاه فعال می‌شوند و شرایط داغ شدن سینی را فراهم می‌کنند. سپس قطعه کار مورد نظر روی سینی دستگاه قرار گرفته و لایه اضافی با توجه به الگوی سینی روی آن قرار می‌گیرد. زمانی که لایه مورد نظر تحت حرارت و گرما واقع می‌شود، سیستم مکنده دستگاه فعال شده و شرایط لازم برای ایجاد خلاء را در بخش زیرین آن فراهم می‌کند. همانطور که مشخص است عملکرد دستگاه پرس وکیوم به کارکرد همزمان المنت‌ها و همچنین موتور مکنده ربط دارد و اگر یکی از این دو بخش نتواند کارایی خوبی از خود نشان دهد، کیفیت محصول نهایی هم دچار مشکل می‌شود. بنابراین برای رسیدن به محصول با کیفیت بالا باید از کارایی خوب المنت‌ها و موتور مکنده اطمینان حاصل کرد.

دستگاه‌های پرس وکیوم به دو دسته تمام اتومات و نیمه اتوماتیک تقسیم می‌شوند. بدون شک در آن دسته از دستگاه‌هایی که میزان دخالت دست به حداقل برسد، شاهد کاهش خطاهای انسانی و افزایش کیفیت کار خواهیم بود. بنابراین هنگام خرید دستگاه پرس وکیوم به این مورد توجه داشته باشید.

دستگاه پرس وکیوم برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که متوجه شدید، دستگاه پرس وکیوم دستگاهی است که از آن برای اعمال روکش چوب استفاده می‌شود. برای همین افرادی که در حرفه کابینت سازی، صنایع چوبی مختلف، تولید لوازم دکوری و تزئینی فعال هستند، این دستگاه برایشان بسیار کاربردی است. این دستگاه‌ها دارای اجزای مختلفی هستند که در تولید محصولات چوبی مختلف به کار رفته و سبب خلاقیت زیادی در تولید چنین محصولاتی می‌شود. تمام روکش‌های pvc و mdf روی چوب که بر روی بسیاری از لوازم پیرامون ما وجود دارد، با استفاده از دستگاه پرس وکیوم ایجاد شده‌اند. این پوشش‌ها به وسیله این ماشین صنعتی روی چوب قرار می‌گیرند تا هم سبب افزایش زیبایی کار شوند و هم به کیفیت و مقاومت بیشتر آن کمک نمایند.

افرادی که قصد خرید دستگاه پرس وکیوم را دارند، بهتر است حتما پیش از خرید با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنند و دستگاه را متناسب با نیاز خود خریداری نمایند. چرا که این دستگاه‌ها در مدل‌های مختلفی موجود هستند و تعداد سینی‌ها، نحوه حرکتشان به صورت واگنی (ریلی)، صندوقی یا آسانسوری در انتخاب و استفاده از آن بسیار مهم است. در نوع آسانسوری عملکرد دستگاه از بالا به پایین و به شکل آسانسور است. در دستگاه پرس وکیوم جعبه‌ای یا صندوقی هم، عملکرد به شکل درب جعبه است. این دستگاه با عنوان صدفی هم شناخته می‌شود و جزو پرکاربردترین دستگاه‌های پرس به حساب می‌آید. در رابطه با دستگاه وکیوم پرس ریلی (Wagon) هم بهتر است اشاره شود که مهمترین تفاوت آن با سایر نمونه‌ها در تعداد سینی است و معمولا از 2 الی 3 سینی برخوردار می‌باشند. هنگام استفاده از این دستگاه میتوان زمان را به راحتی مدیریت کرده و محصولات بیشتری تولید کرد.

قیمت دستگاه پرس وکیوم

 

قیمت دستگاه پرس وکیوم

 

قیمت ماشین پرس وکیوم همچون هر ماشین صنعتی دیگر به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آنجایی که این دستگاه‌ها در برندهای مختلفی عرضه می‌شوند و مدل‌های متفاوتی دارند، رنج قیمتیشان متغیر است. از جمله عوامل موثر بر روی قیمت خرید دستگاه پرس وکیوم باید به تعداد سینی، اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک بودن دستگاه و همچنین ظرفیت و نوع سینی اشاره کرد.

جمع بندی

دستگاه پرس وکیوم دستگاهی است که جهت چسباندن PVC روی ام دی اف و چوب و همچنین نصب انواع روکش‌ها یا لمینت‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها در افزایش زیبایی و کیفیت کار نقش دارند و سبب تولید متمایز محصولات می‌شوند. دستگاه پرس وکیوم از اجزای مختلفی برخوردار است که هر یک از آنها از عملکرد خاصی در دستگاه برخوردار می‌باشند.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.8 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب