چه کسب و کارهایی میتوانند از دستگاه بسته‌بندی وکیوم استفاده کنند؟

بسته‌بندی محصول از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که در عین محافظت از محصول، میتواند در جذب مشتری و افزایش فروش آن تاثیر داشته باشد. برای بسته‌بندی نیاز به دستگاه‌های خاصی است که از جمله آنها میتوان به دستگاه بسته‌بندی وکیوم اشاره کرد. در حال حاضر این دستگاه یکی از محبوبترین و مهمترین ماشین آلات بسته‌بندی موجود در بازار است و میتواند به بسته‌بندی محصولات مختلف ظرف مدت زمان کوتاه کمک نماید. دستگاه بسته‌بندی وکیوم کاربرد زیادی داشته و در صنایع مختلفی قابل استفاده است. در ادامه با این دستگاه بیشتر آشنا شده و به کاربرد دستگاه وکیوم در کسب و کارهای مختلف اشاره خواهیم داشت.

دستگاه بسته‌بندی وکیوم چیست؟

محصولات با استفاده از دستگاه‌های خاصی قابل بسته‌بندی و عرضه به بازار هستند. تولیدکنندگان بر اساس نوع محصول و حجم تولیدات خود به سراغ خرید این دستگاه‌ها رفته و محصولاتشان را با کیفیت بالا آماده عرضه به بازار می‌نمایند. دستگاه بسته‌بندی وکیوم یکی از دستگاه‌های کاربردی در این زمینه است که از آن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. این دستگاه برای بسته‌بندی مواد و کالاهای مختلفی قابل استفاده است که از مهمترین آنها باید به بسته‌بندی مواد غذایی اشاره کرد.

در رابطه با ساختار دستگاه بسته‌بندی وکیوم باید اشاره کنیم که این دستگاه قادر به وکیوم کردن بسته و تخلیه هوای موجود در آن است. زمانی که هوای داخل بسته به خوبی تخلیه شود، میتوان آن را به همان شکل و یا با تزریق گازهای بی‌اثر روانه بازار کرد. این نحوه از بسته‌بندی محصول مزایای زیادی در پی دارد که از مهمترین آنها باید به افزایش ماندگاری و دوام محصول و کاهش حجم بسته اشاره کرد.

عملکرد کلی دستگاه بسته‌بندی وکیوم

دستگاه‌های وکیوم قادر به ایجاد خلاء در داخل بسته هستند. در محیط خلاء هیچ اکسیژن و هوایی وجود ندارد که با ماده موجود در بسته وارد واکنش شود. برای همین این دستگاه برای بسته‌بندی مواد غذایی بسیار کاربردی و حائز اهمیت است. مواد غذایی در واکنش با اکسیژن موجود در هوا دچار فاسدشدگی و خرابی می‌شوند. حال با این دستگاه تمام هوای موجود در بسته حذف شده و یک خلاء در آن شکل می‌گیرد. این مورد یکی از مزایای مهم دستگاه وکیوم است. با این حال این دستگاه‌ها مزایای دیگری هم دارند که در بخش بعدی به بررسی آنها می‌پردازیم.

مزایای بسته‌بندی محصول با دستگاه وکیوم

 

مزایای بسته_بندی محصول با دستگاه وکیوم

 

 • افزایش طول عمر مواد غذایی: همانطور که متوجه شدیم وکیوم کردن یک روش ایده‌آل برای بسته‌بندی مواد غذایی است. با حذف هوا از داخل بسته، از رشد قارچ و باکتری در آن جلوگیری شده و محصول به شکل سالم و با ماندگاری بیشتر به دست مشتری می‌رسد.
 • جلوگیری از هدر رفت مواد غذایی: با دستگاه بسته‌بندی وکیوم میتوان از هدر رفت مواد غذایی جلوگیری کرده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی بیشتری کرد.
 • سهولت و سرعت بسته‌بندی: دستگاه سیل وکیوم قادر به بسته‌بندی محصولات با سرعت بالا است. برای همین محصولات با سرعت بیشتری مورد بسته‌بندی قرار گرفته و زودتر آماده ارائه به بازار می‌شوند.
 • کاهش فضای انبار: بسته‌های وکیوم شده از حجم کمتری برخوردار هستند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. برای همین میتوان آنها را در قفسه فروشگاه به راحتی جای داده و مورد فروش قرار داد.
 • کاربری آسان: دستگاه بسته‌بندی وکیوم ساختار ساده‌ای دارد و به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران دستگاه نیازی به دانش فنی خاص برای استفاده از دستگاه ندارند و میتوانند به راحتی از آن برای بسته‌بندی محصولات مورد نظر خود استفاده نمایند.

کاربرد دستگاه بسته‌بندی وکیوم در صنایع مختلف

دستگاه بسته‌بندی وکیوم جزو دستگاه‌هایی است که کاربرد زیادی داشته و در کسب و کارهای مختلفی قابل استفاده است. در این رابطه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد غذایی: مهمترین و بیشترین کاربرد دستگاه بسته‌بندی وکیوم، در صنعت مواد غذایی است. دلیل آن هم این است که با تخلیه هوای موجود در بسته‌های مواد غذایی همچون گوشت، سوسیس، کالباس و غیره میتوان به افزایش ماندگاری و دوام آنها کمک کرد. مواد غذایی وکیوم شده مدت زمان بیشتری به همان شکل اولیه خود باقی می‌مانند و طراوت و کیفیت خود را حفظ می‌کنند.
 • لوازم الکترونیکی و ابزار آلات: از دستگاه بسته‌بندی وکیوم برای بسته‌بندی لوازم الکترونیکی مختلف و همچنین ابزار آلات نیز استفاده زیادی می‌شود. محصولاتی که با این دستگاه بسته‌بندی می‌شوند، حجم کمی پیدا کرده و سبب کاهش هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و همچنین انبارداری می‌شوند. علاوه بر این کاهش حجم بسته‌ها سبب اشغال فضای کمتر در قفسه‌های فروشگاه شده و جابجایی آنها را راحت‌تر می‌نماید.
 • لوازم آرایشی و بهداشتی: دستگاه بسته‌بندی وکیوم در بسته‌بندی محصولات آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد. چرا که میتواند با تخلیه هوای موجود در بسته به افزایش دوام و کیفیت آن کمک کرده و در عین حال حجم بسته را به طور چشمگیری کاهش دهد.

به طور کلی هر محصولی که نیاز به افزایش طول عمر و ماندگاری داشته باشد، با دستگاه بسته‌بندی وکیوم قابل بسته‌بندی است. با این دستگاه‌ها میتوان محصولات در ابعاد مختلف را به راحتی بسته‌بندی کرده و به شکل مناسبی به بازار عرضه کرد. در حال حاضر شرکت‌ها و کارخانه‌های زیادی در سراسر دنیا از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. همچنین برخی از مشاغل خانگی و کارگاه‌های کوچک از دستگاه‌های وکیوم خانگی و رومیزی استفاده می‌کنند و از طریق آنها به بسته‌بندی محصولات خود و عرضه آنها به بازار می‌پردازند.

دستگاه بسته‌بندی وکیوم برای چه کسب و کارهایی قابل استفاده است؟

 

دستگاه بسته‌بندی وکیوم برای چه کسب و کارهایی قابل استفاده است؟

 

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، دستگاه بسته‌بندی وکیوم جزو ماشین آلات صنعتی پرکاربرد است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در رابطه با کسب و کارهایی که در آنها از دستگاه بسته‌بندی وکیوم استفاده بیشتری می‌شود، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مراکز عرضه کننده فرآورده‌های گوشتی نظیر سوسیس، کالباس، همبرگر و غیره
 2. فروشگاه‌های فعال در زمینه فروش میوه، سبزیجات، گوشت، مرغ، ماهی و غیره
 3. فروشگاه‌های عرضه کننده مواد غذایی همچون زیتون، خیارشور و غیره
 4. شرکت‌های تولیدی در زمینه ابزارهای صنعتی، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم آشپزخانه، لوازم التحریر و غیره

نوع گاز مصرفی در دستگاه بسته‌بندی وکیوم چیست؟

برخی از دستگاه‌های وکیوم از قابلیت تزریق گاز برخوردار هستند. این دستگاه‌ها برای موادی که نیاز به افزایش ماندگاری و طراوت و تازگی بیشتر دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای همین افرادی که به فکر خرید دستگاه بسته‌بندی وکیوم هستند، باید به این موضوع توجه داشته باشند و بر اساس محصولات خود دستگاه مناسبی را انتخاب و خریداری نمایند. حال در رابطه با گازهای مصرفی در دستگاه بسته‌بندی وکیوم باید اشاره کنیم که وزارت بهداشت استانداردهای سختگیرانه‌ای را در این زمینه در نظر گرفته است. گازهای مصرفی نباید به بافت و ساختار محصول آسیب وارد کنند و یا برای سلامتی انسان ضرری داشته باشند.

یکی از گازهای مناسب در این زمینه، گاز ازت است. این گاز میتواند تا حد زیادی به افزایش ماندگاری و طول عمر مفید مواد خوراکی کمک کرده و از خرابی زودرس آنها جلوگیری نماید. با این حال استفاده زیاد از این گاز هم مشکلات خاصی را برای مصرف کننده ایجاد می‌کند. از دیگر گازهای مصرفی در این دستگاه‌ها میتوان به گاز ازن و دی اکسید کربن اشاره کرد. هر چقدر گاز کم خطرتر باشد، کیفیت نهایی بسته‌بندی و محصول موجود در آن افزایش پیدا کرده و محصول به شکل مناسبی آماده عرضه به بازار می‌شود. برای همین بهتر است برای انتخاب گاز و نحوه به کارگیری آن با یک کارشناس در این زمینه صحبت کرده و از نوع گاز و همچنین میزان آن اطمینان حاصل کرد.

انواع دستگاه بسته‌بندی وکیوم

 

انواع دستگاه بسته_بندی وکیوم

 

دستگاه‌های وکیوم شامل مدل‌های مختلفی هستند. این دستگاه‌ها در حالت کلی به سه مدل اصلی یعنی دستگاه بدون محفظه، دستگاه کابینی و دستگاه خانگی قابل تقسیم هستند که در اینجا به طور مختصر به آنها اشاره می‌نماییم.

 • دستگاه بسته‌بندی وکیوم خانگی و رومیزی: این دستگاه‌ها برای مشاغل خانگی و یا مشاغل با تولیدات کم کاربرد دارند. قیمت دستگاه بسته‌بندی وکیوم خانگی نسبت به سایر دستگاه‌ها کمتر است و صرفه اقتصادی دارد. دستگاه‌های رومیزی هم نسبت به نوع خانگی بزرگتر هستند و فاقد نازل می‌باشند.
 • دستگاه بسته‌بندی وکیوم فاقد محفظه: این دستگاه‌ها در انواع عمودی و افقی موجود و قابل خرید هستند و محدودیتی از نظر وزن و اندازه برای تولیدکننده ایجاد نمی‌کنند. برای همین از این دستگاه‌ها میتوان برای بسته‌بندی کالاهای کوچک و بزرگ استفاده کرد. معمولا از مدل افقی این دستگاه برای محصولاتی استفاده می‌شود که نیازی به تزریق گاز ندارند. چرا که از قابلیت تزریق گاز پشتیبانی نمی‌کنند.
 • دستگاه بسته‌بندی وکیوم کابینی: این دستگاه‌ها در انواعی چون تک کابین و دو کابین در بازار موجود هستند و در موقعیت‌های مختلفی قابل استفاده می‌باشند. تولید کنندگان بر اساس نیاز خود میتوانند این دستگاه‌ها را به صورت ایستاده یا رومیزی خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهند. لازم به اشاره است که دستگاه بسته‌بندی وکیوم دو کابین از سرعت بیشتری نسبت به نوع تک کابین برخوردار است.

جمع بندی

دستگاه بسته‌بندی وکیوم جزو ماشین آلات بسیار کاربردی است که در کسب و کارها و صنایع مختلفی قابل استفاده است. از مهمترین کسب و کارها میتوان به مشاغل فعال در زمینه فروش مواد غذایی، ابزارهای صنعتی، لوازم الکترونیکی، لوازم آشپزخانه و غیره اشاره کرد. جهت خرید دستگاه بسته‌بندی وکیوم میتوانید از طریق شرکت خاور وکیوم اقدام کرده و آن را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب