مهمترین فواید شیرینک کردن محصولات

شیرینک کردن یکی از روش‌های بسته‌بندی محصولات است که از مزایا و فواید زیادی برخوردار می‌باشد. مزایای بسته‌بندی به روش شیرینک باعث شده تا این روش جزو یکی از محبوبترین و پرکاربردترین روش‌های بسته‌بندی در بازار به شمار رود و تولید کنندگان زیادی از آن استفاده نمایند. در این مطلب قصد داریم در رابطه با فواید شیرینک کردن محصولات صحبت کنیم و به نحوه انجام این کار اشاره داشته باشیم.

شیرینک کردن محصول به چه معناست؟

شیرینگ یا شرینک (shrink)، یکی از روش‌های بسته‌بندی است که به پوشش محصول با یک پلاستیک نازک و شفاف اشاره دارد. در این روش یک پلاستیک یا همان فیلم شیرینگ به دور محصول کشیده می‌شود و آن را به خوبی پوشش می‌دهد. این روش از بسته‌بندی علاوه بر حفاظت از محصول در برابر عواملی چون آب و گرد و غبار، سبب حمل راحت کالا می‌شود. برای این کار هم نیاز به دستگاه شیرینگ پک است که در نمونه‌ها و مدل‌های مختلفی در بازار موجود می‌باشد.

نحوه عملکرد دستگاه شیرینگ

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم برای شرینک محصولات نیاز به دستگاه مخصوصی تحت عنوان دستگاه شیرینگ پک است. عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که در ابتدا محصول توسط پلاستیک به خوبی پوشش داده می‌شود و سپس با کمک نوار نقاله وارد کوره یا تونل حرارتی می‌شود.

محصول با عبور از کوره تحت حرارت قرار می‌گیرد و لایه پلاستیکی به حالت نرم و منعطفی می‌رسد. این باعث می‌شود تا پلاستیک به شکل ایده‌آلی به دور محصول قرار بگیرد و آن را پوشش دهد. در انتهای دستگاه هم فن‌های خنک کننده‌ای وجود دارند که به پلاستیک یا نایلون شیرینگ دمیده می‌شوند تا از دمای آن کاسته شود. خنک شدن پلاستیک سبب انقباض خوب آن به دور محصول می‌شود. در اینجا عملیات شیرینک محصول به پایان رسیده و محصول با پوششی شفاف آماده عرضه به بازار می‌شود. لازم به اشاره است که مقدار اندازه فیلم شیرینگ و زمان حرارت به آن توسط هدایتگر دستگاه قابل انتخاب است.

شیرینک کردن محصولات چه فوایدی دارد؟

 

شیرینک کردن محصولات چه فوایدی دارد؟

 

حال که با فرآیند شیرینگ و نحوه عملکرد دستگاه‌های شیرینگ پک آشنا شدیم، بهتر است به سراغ بررسی فواید شیرینک کردن محصولات برویم. این کار از فواید زیادی برخوردار است که از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. دوام بالا

روکش‌های شیرینک از الیاف‌های بادوامی ساخته می‌شوند. برای همین این مواد دوام خوبی دارند و در برابر عواملی چون پارگی و سوراخ‌شدگی میتوانند از خود مقاومت نشان دهند. استحکام بالای روکش شیرینگ موجب می‌شود تا در زمان جابجایی محصولات در مسافت‌های طولانی هم مشکلی برای آنها ایجاد نشود و کالا با بسته‌بندی سالم به دست مشتری برسد. همچنین این نایلون‌ها در برابر آب و هوای نامساعد دچار افتادگی یا شل‌شدگی نمی‌شوند. پس شیرینک کردن محصولات امنیت آنها را به خوبی تضمین می‌نماید.

2. حفاظت و ایمنی بالا

همانطور که اشاره کردیم دوام بالای نایلون شیرینک سبب تضمین ایمنی محصول می‌شود. هنگامی که روکش شیرینک به وسیله حرارت به دور کالا قرار می‌گیرد، یک محفظه بسیار محکم ایجاد می‌کند که این محفظه از محصول در برابر عوامل خارجی به خوبی محافظت می‌نماید. حتی برخی از روکش‌ها میتوانند در برابر اشعه ماوراء بنفش سالم بمانند و از محصول در برابر اشعه‌های مضر خورشید به خوبی محافظت نمایند.

3. تطبیق پذیری خوب

از دیگر فواید شیرینک کردن محصولات باید به تطبیق‌پذیری بالا اشاره کرد. زمانی که محصول با پوشش شیرینک از تونل حرارتی عبور می‌کند، مورد گرما قرار می‌گیرد و به خوبی به دور آن پیچیده می‌شود. نایلون‌های شیرینک میتوانند به دور محصولات مختلف پیچیده شوند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. شیرینک برای محصولاتی چون لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی، مواد پزشکی و دارویی کاربرد دارد و میتواند تمامی محصولات را به خوبی پوشش دهد.

4. جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت

فایده دیگری که شیرینک کردن محصولات دارد، جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل بسته‌بندی است. این پوشش‌ها میتوانند برای مدت طولانی در برابر آب و رطوبت از خود مقاومت نشان دهند و از محصول محافظت نمایند. بر این اساس امکان حمل و نقل محصول در مناطق مستعد رطوبت به خوبی فراهم است. در حال حاضر بسیاری از مبلمان‌ها برای ارسال‌های درون شهری یا برون شهری، به این روش مورد بسته‌بندی قرار می‌گیرند.

5. شفافیت و براقیت زیاد

 

شفافیت و براقیت زیاد

 

نایلون‌های شیرینگ بسیار شفاف هستند و محصول را به خوبی نمایش می‌دهند. برای همین مشتریان میتوانند در زمان خرید محصول را به خوبی مشاهده کنند و از سالم بودن و خصوصیات آن به خوبی مطلع شوند. پرداخت‌های براق سبب ظاهری حرفه‌ای و جذاب می‌شوند و به ارزش آن می‌افزایند.

6. امکان چاپ و برندسازی

از دیگر مزایای بسته‌بندی کالا با شیرینگ باید به امکان چاپ و برندسازی اشاره کرد. بسته‌بندی شیرینگ میتواند با رنگ، تصاویر و لوگوهای مختلف طراحی شود و همین موضوع به تبلیغ برند و محصول کمک بیشتری نماید. پس شیرینک کردن محصولات یک ابزار بازاریابی مقرون به صرفه است که سبب افزایش آگاهی از برند می‌شود. از طریق شیرینگ کردن میتوانید کلیه متون و تصاویر مورد نظر خود را روی بسته‌بندی درج کنید و محصول خود را بهتر در معرض دید مشتریان قرار دهید.

7. قابلیت بازیافت و سازگاری با محیط زیست

شیرینگ از جمله روش‌های بسته‌بندی سازگار با محیط زیست است. چرا که این بسته‌بندی‌ها میتوانند به راحتی مورد بازیافت قرار گرفته و مجددا مورد استفاده واقع شوند. از طرفی بسته‌بندی شیرینگ نسبت به کارتن یا کاغذهای بسته‌بندی، بسیار ارزانتر است و میتواند هزینه‌های بسته‌بندی محصول را در حدود 50 درصد کاهش دهد. پس اگر به دنبال یک روش بسته‌بندی سازگار با محیط زیست و در عین حال مقرون به صرفه هستید، شیرینگ گزینه خوبی برایتان است.

8. افزایش طول عمر کالاهای فاسد شدنی

مواد غذایی از جمله محصولاتی هستند که به راحتی فاسد و خراب می‌شوند. برای همین تولیدکنندگان باید به این موضوع توجه داشته باشند و از بهترین متریال برای بسته‌بندی آنها استفاده نمایند. نایلون‌های شیرینگ از جمله موادی هستند که میتوانند به افزایش طول عمر مواد غذایی کمک نمایند. این پلاستیک‌ها با پوشش کامل محصول و حفاظت از آن در برابر عوامل خارجی، مانع از فاسد شدن سریع محصول می‌شوند و از هدر رفتن و تضییع ماده غذایی جلوگیری می‌کنند.

9. مقاومت خوب در برابر پارگی و سوراخ شدگی

نایلون‌های شیرینگ در برابر پارگی و سوراخ شدن مقاومت زیادی دارند. همین موضوع میتواند سبب سالم نگه داشتن محصول شود و آن را از هرگونه نفوذ و یا باز شدن در امان نگه دارد. بسیاری از شرکت‌های دارویی و تولیدکنندگان مواد غذایی، از این روش برای جلوگیری از هرگونه دستکاری و نفوذ استفاده می‌کنند.

10. سالم بودن مواد اولیه

 

سالم بودن مواد اولیه

 

بسته‌بندی شیرینگ از نظر شیمیایی بی‌اثر است و حاوی مواد سمی و مضر نمی‌باشد. برای همین میتوان از آن برای بسته‌بندی بسیاری از مواد غذایی، داروها و محصولات مراقبتی استفاده کرده و نگرانی از بابت این موضوع نداشت. همچنین در زمان آب‌بندی حرارتی هیچ بخار مضر یا بوی تندی از آن منتشر نمی‌شود و محصول تحت تاثیر هیچ عامل شیمیایی قرار نمی‌گیرد.

11. مقرون به صرفه بودن

آخرین مزیتی که در رابطه با بسته‌بندی شیرینک میتوانیم به آن اشاره کنیم، مقرون به صرفه بودن این روش است. در این روش میتوان از مواد کمتری نسبت به موادی چون کاغذ و مقوا استفاده کرده و محصول را با هزینه پایین‌تری بسته‌بندی کرد. از طرفی این بسته‌بندی فضای کمی را اشغال می‌کند. برای همین میتوان محصولات بیشتری را در یک بازه زمانی ارسال کرده و یا محصولات بیشتری را در قفسه‌های انبار جایگذاری کرد. پس با این روش میتوانید در هزینه‌های حمل و نقل خود نیز صرفه‌جویی نمایید.

خرید انواع دستگاه شیرینگ پک

اگر دوست دارید از فواید و مزایای شیرینک کردن محصولات بهره‌مند شوید، باید به خرید دستگاه شیرینگ پک مناسب بپردازید و محصولات خود را با آن بسته‌بندی نمایید. این دستگاه‌ها در انواع مختلفی موجود هستند و توسط شرکت‌ها و مراکز زیادی به فروش می‌رسند. شرکت خاور وکیوم یکی از شرکت‌های معتبر و با سابقه در این زمینه است که میتوانید دستگاه وکیوم فرمینگ و یا شیرینگ پک مورد نظر خود را از طریق این شرکت خریداری نمایید. از جمله دستگاه‌های پرفروش شیرینگ پک هم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شیرینگ کابینی: این دستگاه برای محصولات کوچک کاربرد دارد و نیازی به دستگاه دوخت مجزا ندارد. نایلون‌های شیرینگ هم میتوانند از جنس پی وی سی، PO و یا PP باشند.
  • شیرینگ تونلی: این دستگاه به دلیل عدم برخورداری از فک دوخت، سرعت زیادی دارد و بیشتر برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه شیرینگ تونلی در انواع اتومات و نیمه اتومات وجود دارد و میتواند جهت پک کردن محصولات کوچک و بزرگ استفاده شود.
  • شیرینگ رومیزی: این دستگاه از ابعاد کوچکی برخوردار است و میتواند بر روی میزهای صنعتی قرار بگیرد. شیرینگ رومیزی برای محصولات کوچک و تولیدات محدود مناسب است.
  • شیرینگ پلی اتیلن: در این دستگاه‌ها از نایلون‌های شیرینگ با استقامت بالا استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها برای بسته‌بندی‌های سنگین همچون باکس‌های آب معدنی کاربرد دارند.

جمع بندی

شیرینک کردن محصولات از مزایا و فواید زیادی برخوردار است که در متن به آنها اشاره کردیم. از جمله این موارد میتوان به مقرون به صرفه بودن، شفافیت و براقیت زیاد، استقامت و مقاومت بالا و بازاریابی برند اشاره کرد.

 

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب