کاربردها و مزایای جعبه طلقی (دایکات) برای بسته‌بندی کالا

جعبه طلقی (دایکات) یکی از روش‌های کاربردی جهت بسته‌بندی و ارائه کالا است. این روش به بسته‌بندی مقوایی شباهت زیادی دارد. با این تفاوت که جعبه‌های طلقی به صورت طلق و شفاف هستند و محصول درون خود را به خوبی نشان می‌دهند. در این مطلب قصد داریم در رابطه با کاربردهای جعبه طلقی (دایکات) صحبت کنیم و با مزایای بسته‌بندی کالا به وسیله آن آشنا شویم.

جعبه طلقی (دایکات) چیست؟

طلق یکی از مواد شفاف است که از آن جهت ساخت جعبه و بسته‌بندی کالا استفاده زیادی می‌شود. بسته‌های طلقی کاملا شفاف هستند و محصول درون خود را به خوبی نشان می‌دهند. همین موضوع باعث می‌شود تا مشتری در زمان خرید، محصول را از تمام جهات بررسی کرده و در رابطه با خرید آن تصمیم درستی بگیرد. جعبه‌های طلقی یا دایکات برای بسته‌بندی کالاهای مختلفی استفاده می‌شوند. در این رابطه باید به لوازم آرایشی، لوازم الکترونیکی، اسباب بازی و غیره اشاره کرد.

لازم به اشاره است که برخی افراد تصور دارند جعبه‌های طلقی با بسته‌های وکیوم شده یکسان و مشابه هستند. در صورتی که بسته‌بندی وکیوم فرمینگ با جعبه طلقی تفاوت زیادی دارد. یکی از تفاوت‌های مهم میان این دو روش این است که جعبه‌های دایکات ضخامت بیشتری نسبت به بسته‌های وکیوم فرمینگ دارند. همین موضوع هم سبب افزایش استقامت آنها شده است. البته استقامت جعبه‌های دایکات نسبت به بسته‌های کارتنی و مقوایی بسیار کمتر است.

 

جعبه طلقی (دایکات) چیست؟

انواع جعبه طلقی

جعبه‌های طلقی از نظر شکل ظاهری دارای انواع متنوعی هستند که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • جعبه طلقی مکعبی: این جعبه‌ها از شکل مکعبی ساده برخوردار هستند و به صورت آویزدار یا دسته‌دار به کار می‌روند.
 • جعبه طلقی شش ضلعی: این جعبه‌ها بیشتر برای بسته‌بندی محصولات کادویی و هدایای خاص کاربرد دارند و در اندازه‌های مختلف قابل طراحی و تولید می‌باشند.
 • جعبه طلقی استوانه‌ای: این جعبه‌ها دارای سه بخش کف، بدنه و درب هستند و برای محصولات کادویی گزینه بسیار خوبی می‌باشند.

مزایای بسته‌بندی کالا با جعبه طلقی

استفاده از جعبه طلقی جهت بسته‌بندی کالا با مزایا و فواید زیادی همراه است. از مهمترین مزایای جعبه طلقی برای بسته‌بندی کالا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مزایای بسته_بندی کالا با جعبه طلقی

1. شفافیت و قابل مشاهده بودن محصول

مهمترین مزیت بسته‌بندی محصول با جعبه طلقی، شفافیت بسته و امکان مشاهده محصول درون آن است. شفافیت جعبه دایکات به مشتری امکان می‌دهد تا پیش از خرید محصول را به خوبی مشاهده کرده و نسبت به کیفیت و ویژگی‌های آن اطلاع پیدا نماید. به عبارت دیگر شفافیت طلق سبب ارتباط مستقیم مشتری با محصول شده و به او در خرید کمک می‌نماید.

2. جذابیت بصری بالا

جعبه‌های طلقی در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی قابل استفاده هستند. حتی امکان چاپ بر روی آنها وجود دارد. جعبه‌های دایکات با طراحی زیبا و منحصربفرد سبب افزایش جذابیت بصری محصولات می‌شوند. هر چقدر بسته‌ها از ظاهر جذاب و شکیل‌تری برخوردار باشند، ارزش ادراکی محصولات در نظر مشتری افزایش پیدا کرده و محصول از دید آنها باارزش‌تر به نظر می‌آید. همین امر سبب انگیزه‌ بخشیدن برای خرید و استفاده مجدد از محصولات می‌شود.

3. دوستدار محیط زیست و دسترسی آسان به محصولات

جعبه‌های طلقی عمدتا با استفاده از مواد قابل بازیافت و دوستدار محیط زیست تولید می‌شوند. این مواد نه تنها به کاهش آلودگی و زباله‌های زیستی کمک می‌کنند، بلکه یک راهکار سبز و پایدار محسوب می‌شوند. علاوه بر این طراحی و شفافیت جعبه طلقی دسترسی آسان به محصولات را برای مشتریان فراهم می‌کند.

4. امکان استفاده مجدد

جعبه‌های طلقی از استحکام خوبی برخوردار هستند و برای بسته‌بندی‌ لوازم دیگر مجددا قابل استفاده می‌باشند. به طوری که بسیاری از افراد پس از باز کردن بسته و خارج کردن محصول، جعبه طلقی را نگه داشته و از آن در موقعیت‌های دیگر استفاده می‌نمایند.

5. مقرون به صرفه بودن

از دیگر مزایای جعبه دایکات برای بسته‌بندی کالا باید به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. از آنجایی که این جعبه‌ها از مواد اولیه نسبتا ارزان و با استفاده از فرآیند ساخت نه چندان پیچیده تولید می‌شوند، به طور قابل ملاحظه‌ای مقرون به صرفه هستند. اغلب جعبه‌های دایکات با استفاده از موادی همچون پی‌وی‌سی و پت تولید می‌شوند که قیمت خرید مناسبی دارند. فرآیند تولید این جعبه‌ها هم به دستگاه‌های پیچیده نیاز نداشته و همین امر هزینه تولید را کاهش می‌دهد.

کاربردهای جعبه طلقی در بسته‌بندی کالا

همانطور که متوجه شدیم جعبه‌های طلقی برای بسته‌بندی محصولات مختلفی استفاده می‌شوند. در این بخش به بررسی کاربردهای جعبه طلقی در بسته‌بندی کالا می‌پردازیم.

 

کاربردهای جعبه طلقی در بسته_بندی کالا

 

 • بسته‌بندی محصولات فانتزی

محصولات فانتزی باید از بسته‌بندی جذاب و قابل توجهی برخوردار باشند تا مشتریان به خرید آنها ترغیب شوند. برای بسته‌بندی این محصولات معمولا از جعبه‌های طلقی در طرح و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. جعبه‌های دایکات گزینه خوبی برای بسته‌بندی محصولات فانتزی همچون کالاهای دست‌ساز و لوازم تزئینی هستند و جلوه خوبی به آنها می‌بخشند.

 • بسته‌بندی محصولات کادویی

طلق‌های شفاف برای بسته‌بندی محصولات کادویی به خصوص در مناسبت‌ها و رویدادهای ویژه بسیار رایج و محبوب هستند. محصولات کادویی بسته‌بندی شده با جعبه‌های طلقی به خوبی نمایش داده می‌شوند و توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند. در این خصوص میتوان به بسته‌های مخصوص روز ولنتاین و یا عید نوروز اشاره کرد. همچنین برای بسته‌بندی بسیاری از گل‌ها و شیرینی‌ها از این بسته‌بندی استفاده می‌شود.

 • بسته‌بندی اسباب بازی

از دیگر کاربردهای جعبه‌های طلقی باید به بسته‌بندی اسباب بازی اشاره کرد. اسباب‌ بازی‌ها نیاز به بسته‌های شفاف دارند تا محتویات درون خود را به خوبی نمایش دهند. این موضوع باعث اطمینان خرید مشتری می‌شود. در حال حاضر اغلب اسباب بازی‌های کوچک و بزرگ موجود در بازار با استفاده از جعبه‌های طلقی بسته‌بندی می‌شوند.

 • بسته‌بندی لوازم الکترونیکی

لوازم الکترونیکی باید از بسته‌بندی مناسب و مستحکمی برخوردار باشند. بسته‌بندی این محصولات باید علاوه بر شفافیت و نمایش محصول، از آن به خوبی حفاظت کرده و مانع از آسیب‌دیدگی آن شود. جعبه‌های طلقی برای بسته‌بندی این محصولات نیز گزینه خوبی هستند. در این رابطه هم میتوان به بسته‌بندی هدفون، مموری کارت و سایر لوازم الکترونیکی اشاره کرد.

 • بسته‌بندی شیرینی، شکلات و گل

جعبه‌های طلقی جهت بسته‌بندی شیرینی، شکلات و گل نیز بسیار رایج و محبوب هستند. این بسته‌بندی‌ها محتویات موجود در خود را به خوبی نمایش می‌دهند و مشتری را برای خرید ترغیب می‌نمایند. جعبه‌های طلقی برای بسته‌بندی شکلات، بیسکوییت، کیک، شیرینی و گل در مناسبت‌هایی همچون اعیاد بسیار محبوب و ایده‌آل هستند و منجر به فروش بیشتر می‌شوند.

 • بسته‌بندی لوازم تحریر

یکی دیگر از کاربردهای جعبه‌ دایکات، بسته‌بندی لوازم تحریر است. لوازم تحریرها نیاز به بسته‌های جذاب دارند تا بر روی مشتری تاثیر گذاشته و آنها را به خرید تشویق نمایند. جعبه‌های دایکات با شفافیت بالا گزینه خوبی جهت بسته‌بندی انواع مداد، خودکار، دفترچه یادداشت و سایر لوازم تحریرها است.

 • بسته‌بندی زیورآلات

برای بسته‌بندی جواهرات و زیورآلات میتوان از جعبه‌های دایکات استفاده کرد. این بسته‌بندی حس زیبایی و ارزشمندی را برای مشتریان تقویت می‌کند. برای این محصولات معمولا از جعبه‌های طلقی به صورت مستقل و یا ترکیبی با هارد باکس‌ استفاده می‌شود.

چند نکته جهت بسته‌بندی کالا با جعبه دایکات

 • یکی از نکات مهم در انتخاب جعبه دایکات برای بسته‌بندی کالا، توجه به نوع و اندازه محصول است. بسته‌بندی باید با اندازه مناسب طراحی و تولید شود تا محصول به شکل خوبی درون آن قرار بگیرد.
 • متریال و کیفیت جعبه هم بسیار مهم است. این جعبه‌ها معمولا با استفاده از پی‌وی‌سی، پت و پپ تولید می‌شوند. کیفیت این مواد و همچنین سازگار بودن آنها با محیط زیست بسیار مهم است و باید مورد توجه تولیدکنندگان قرار بگیرد. متریال مصرفی باید از مقاومت کافی جهت حمل و نقل نیز برخوردار باشند.
 • در انتخاب جعبه طلقی باید به استانداردها و مقررات مرتبط با بسته‌بندی توجه زیادی شود. برخی از صنایع و محصولات به استانداردهای خاصی برای بسته‌بندی نیاز دارند که باید به آنها توجه گردد. رعایت این استانداردها سبب اطمینان‌بخشی به مشتریان از ایمنی و بهداشت محصول می‌شود و اعتماد آنها را جلب می‌نماید.
 • برای ارزش بخشیدن به محصولات از طراحی و چاپ بر روی جعبه دایکات غافل نشوید و از جعبه‌های جذاب و حرفه‌ای برای بسته‌بندی محصولات استفاده نمایید. انتخاب رنگ و فونت مناسب سبب باارزش‌تر شدن جعبه‌ها می‌شود.

 

چند نکته جهت بسته_بندی کالا با جعبه دایکات

بسته‌بندی وکیوم فرمینگ بهتر است یا جعبه طلقی؟

بسته‌بندی وکیوم فرمینگ جزو روش‌های محبوب و پرکاربرد در صنعت بسته‌بندی است که امکان محافظت و حفظ تازگی محصولات را به خوبی فراهم می‌کند. در این روش هوای موجود در بسته به طور کامل تخلیه شده و محصول به طور کامل پوشیده می‌شود. همین موضوع مانع از ورود هوا به داخل بسته و خراب شدن آن می‌شود. در حال حاضر بسته‌بندی وکیوم فرمینگ برای مواد غذایی و همچنین لوازم پزشکی، دارویی و الکترونیکی بسیار رایج و پرکاربرد است. برای همین جهت انتخاب بین بسته‌بندی وکیوم فرمینگ و بسته‌بندی طلقی بهتر است به نوع محصول، نیازها و اهداف تجاری توجه شود. در صورت لزوم هم میتوان با کارشناسان حرفه‌ای در این صنعت مشاوره و صحبت کرده تا بتوان بهترین نوع بسته‌بندی را انتخاب کرد.

جمع بندی

در این مطلب در خصوص جعبه‌های طلقی صحبت کردیم و با مزایا و کاربردهای آن در بسته‌بندی محصولات آشنا شدیم. جعبه‌های طلقی به دلیل شفافیت و قابل مشاهده بودن محصول و ایجاد حس اعتماد در مشتری محبوبیت زیادی دارند. جهت برخورداری از این مزایا و بسته‌بندی کالا به روش وکیوم فرمینگ یا جعبه طلقی میتوانید از خدمات شرکت خاور وکیوم استفاده نمایید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب