روش‌های مهر و موم در وکیوم فرمینگ

هر بسته بندی نیاز به مهر و موم دارد تا محصول موجود در آن از بسیاری از جهات به خوبی حفظ شود. محصولاتی که مورد بسته بندی قرار می‌گیرند، باید در برابر عوامل محیطی مانند گرد و غبار و آلودگی و همچنین ضربات و دستکاری‌ها به خوبی حفظ شوند و به شکل اولیه و کاملا سالمی به دست مشتری برسند. برای همین در فرآیند بسته بندی باید به این موضوع توجه شود و از بهترین روش‌ها برای آن استفاده گردد. در رابطه با بسته بندی وکیوم فرمینگ نیز به همین شکل است. افرادی که از این روش کاربردی برای بسته بندی محصولات خود استفاده می‌کنند، بهتر است با انواع مهر و موم وکیوم فرمینگ آشنایی داشته باشند و از یکی از آنها استفاده نمایند. در ادامه به بررسی راه‌های موجود جهت مهر و موم بسته بندی در وکیوم فرمینگ می‌پردازیم و با آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

 چرا وکیوم فرمینگ؟

وکیوم فرمینگ یکی از فرآیندهای بسیار کاربردی است که این روزها بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. این روش یکی از روش‌های فوق العاده مفید برای بسته بندی‌های سفارشی است که از پلاستیک در آن استفاده می‌شود. بسته بندی ترموفرم شده برای محافظت از محصولات و رسیدن به دست مشتری با همان کیفیت اولیه ایده آل است. برای همین است که بسیاری از تولید کنندگان از این روش برای بسته بندی محصولات خود استفاده می‌کنند. این روش از بسته بندی مزایای زیادی دارد که در اینجا به طور اختصار به آنها اشاره می‌کنیم:

  • بسته‌های وکیوم شده برای حفظ محصولات و نمایش آنها به مشتریان بسیار عالی هستند. این بسته‌ها شفافیت دارند و امکان نمایش محصول را به خوبی فراهم می‌کنند.
  • از این روش میتوان برای بسته بندی محصولات و کالاهای متنوعی چون شکلات، شیرینی، اسباب بازی و کلیه لوازم آرایشی و بهداشتی مانند عطر و ادکلن استفاده کرد.
  • بسته‌های وکیوم را میتوان به گونه‌ای طراحی کرد که برای حمل و نقل و ذخیره سازی آسان باشند. همچنین میتوان بر روی آنها از دستگیره استفاده کرده تا حمل آنها خیلی راحت‌تر صورت گیرد.
  • با اینکه اغلب افراد بسته‌های وکیوم فرمینگ را به رنگ شفاف مشاهده می‌کنند، اما از پلاستیک‌های رنگی نیز میتوان برای آن استفاده کرده و بسته‌های جذابی را با استفاده از آن به بازار عرضه کرد. همچنین میتوان رنگ بسته‌ها را بر اساس رنگ برند خود انتخاب کرده و از این نظر سبب جذابیت بیشتر آنها شد. بسته‌ بندی ترموفرم شده را میتوان با حک کردن آرم خود بر روی آن منحصربفرد کرده و از این نظر میان آن با سایر بسته‌ها تفاوت ایجاد کرد. همچنین این کار علاوه بر تاثیر بصری، باعث می‌شود تا از تولید تقلبی محصولات جلوگیری شود.

بررسی روش‌های مهر و موم و بستن وکیوم فرمینگ

 

بررسی روش‌های مهر و موم و بستن وکیوم فرمینگ

 

حال که با وکیوم فرمینگ کمی آشنا شدیم، بهتر است به سراغ بررسی روش‌های مهر و موم آن برویم. در اینجا به چند روش رایج در این زمینه اشاره می‌کنیم و با خصوصیات هر یک بیشتر آشنا می‌شویم.

  • پرس حرارتی

پرس حرارتی یکی از انواع رایج مهر و موم کردن بسته‌های وکیوم شده است. در این روش قطعه وکیومی توسط دستگاه پرس حرارتی به خوبی پرس شده و می‌چسبد. این روش باعث می‌شود تا کلیه درزهای بسته بندی کیپ شوند و از ورود گرد و غبار و هرگونه عامل محیطی به داخل آن جلوگیری شود. همچنین میزان امنیت در این روش در حد قابل قبولی قرار دارد و محصول را از دستکاری و جایگزینی به خوبی حفظ می‌کند. این یعنی اگر کسی اقدام به باز کردن بسته و جایگزین کردن یک محصول فیک و تقلبی در آن نماید، مشتری میتواند به خوبی این موضوع را متوجه شود. در رابطه با روش پرس حرارتی باید اشاره شود که این روش برای بسیاری از محصولات و صنایع از جمله صنایع دارویی، صنایع غذایی، خشکبار، قطعات خودرو، لوازم الکترونیکی و غیره کاربرد دارد و از نظر نوع محصول محدودیتی ندارد.

  • جوش هایفرکانس

نوع دیگر مهر و موم کردن بسته‌های وکیوم فرمینگ، استفاده از جوش هایفرکانس است. در این روش محصول و یک کارت مقوایی چاپ شده بین دو قطعه وکیومی قرار می‌گیرند و با استفاده از دستگاه جوش هایفرکانس به هم دوخته می‌شوند. این باعث می‌شود تا بسته بندی کامل صورت گیرد و به خوبی مهر و موم شود. دوخت و مهر و موم شدن بسته‌ها در این روش با کیفیت بسیار بالایی همراه است و از این رو یکی از بهترین روش‌ها در این زمینه به حساب می‌آید. محصولی که توسط جوش هایفرکانس مورد بسته بندی قرار گرفته است، به خوبی از تمام لحاظ حفظ شده و از نفوذ گرد و غبار، رطوبت و هرگونه آلودگی محیطی در امان می‌ماند. این روش نیز از امنیت خوبی برخوردار است و در برابر دستکاری و جایگزینی مقاوم می‌باشد.

  • مهر و موم بین کارتی

 

مهر و موم بین کارتی

 

از دیگر روش‌های موجود در مهر و موم کردن بسته‌های وکیوم، باید به مهر و موم بین کارتی اشاره کرد. در این روش محصول و قطعه وکیومی بین یک کارت چاپ شده قرار گرفته و با استفاده از چسب مخصوصی به هم متصل می‌شوند. این روش را میتوان در بسته بندی محصولاتی مانند فلش مموری و USB مشاهده کرد. در رابطه با خصوصیت مهر و موم بین کارتی هم باید اشاره شود که این روش هم در برابر نفوذ گرد و غبار و هوا مقاوم است. با این حال از آنجایی که مقوا و کارت یکی از متریال اصلی آن است، احتمال خیس شدن و جذب رطوبت در آن وجود دارد. برای همین باید در استفاده از آن برای بسته بندی لوازمی چون فلش مموری دقت کرده و به عدم جذب رطوبت در آن توجه کرد. در رابطه با امنیت این روش هم باید اشاره شود که مهر و موم بین کارتی نیز در برابر جایگزینی و دستکاری مقاومت دارد و اگر مورد دستکاری قرار بگیرد، مشتری متوجه این موضوع می‌شود. چرا که با باز شدن بسته مهر و موم شده بین کارتی، یکپارچگی آن از بین رفته و به خوبی مشخص می‌گردد.

  • مهر و موم چفتی

در رابطه با مهر و موم چفتی باید اشاره شود که این روش برای بسته بندی وکیوم فرمینگ لولایی یا صدفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بسته بندی دارای یک قطعه وکیومی است که به شکل صدفی طراحی شده است و یک طرف آن محفظه و طرف دیگر درب آن قرار دارد. بر روی کناره‌های درب بیرون آمدگی و در کناره‌های محفظه تورفتگی وجود دارد. همین باعث می‌شود تا زمان بستن، درب و محفظه به خوبی روی هم چفت شوند و قسمت‌های برآمده درب روی فرورفتگی‌ها محفظه قرار بگیرند. برای همین است که نام این روش به مهر و موم چفتی معروف شده است. این روش مهر و موم را میتوان برای بسته بندی محصولاتی چون تخم مرغ تلاونگ و یا سبزیجات آماده در فروشگاه‌ها مشاهده کرد. در رابطه با نفوذ گرد و غبار باید اشاره شود که مهر و موم چفتی نیز در برابر گرد و غبار مقاوم است. اما در برابر عواملی چون هوازدگی و رطوبت مقاومت نسبی دارد. از طرفی از آنجایی که باز و بسته کردن آن به راحتی صورت می‌گیرد، امنیت آن در حد پایین است. برای همین باید در استفاده از آن برای کالاها دقت شود.

  • مهر و موم کشویی

 

مهر و موم کشویی

 

در این روش از مهر و موم بسته‌های وکیوم، یک مقوای چاپ شده به صورت کشویی داخل قطعه وکیومی که سه طرف آن خم شده است قرار می‌گیرد. به این صورت که محصول داخل این قطعه وکیومی قرار گرفته و سپس مقوا به صورت کشویی درون قطعه وارد می‌شود. در رابطه با خصوصیت این روش باید اشاره شود که مهر و موم کشویی تا حدی در برابر گرد و غبار و آلودگی مقاومت دارد. اما این روش به راحتی باز و بسته می‌شود و از این نظر ممکن است امنیت ممکن را نداشته باشد. برای همین باید از این روش برای کالاهای خاص استفاده نشده و تنها برای برخی از محصولات مورد استفاده قرار بگیرد.

  • مهر و موم سیل

مورد آخری که به بررسی آن می‌پردازیم، مهر و موم سیل نام دارد. این روش برای بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش کار هم به این صورت است که یک ورق پلاستیکی که معمولا از نوع چاپی است، روی ظرف وکیومی با دستگاه مخصوص سیل می‌شود. مهر و موم شدن سیل نیز در برابر گرد و خاک، رطوبت و هوا مقاوم است و ماندگاری خوبی هم دارد. برای همین است که از آن در بسته بندی مواد غذایی مانند کالباس، گوشت و الویه استفاده زیادی می‌شود. در رابطه با میزان امنیت مهر و موم سیل هم باید اشاره شود که این روش از امنیت بالایی برخوردار است و در برابر دستکاری و جایگزینی مقاوم می‌باشد. از این رو اگر بسته پیش از خرید توسط مشتری باز شود، مشتری متوجه موضوع می‌گردد.

جمع بندی

در این مطلب به انواع روش‌های مهر و موم در بسته بندی وکیوم فرمینگ پرداخته شد. همانطور که اشاره شد، روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که برخی از آنها برای مواد به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهر و موم پرس حرارتی، جوش هایفرکانس، مهر و موم بین کارتی، مهر و موم چفتی، مهر و موم کشویی و مهر و موم سیل روش‌های موجود برای این کار هستند. شما می‌توانید با توجه به موارد اشاره شده در متن، از یکی از این روش‌ها برای بسته‌های وکیوم استفاده کنید و کالای خود را به بازار عرضه نمایید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب