نایلون شیرینگ و کاربردهای آن

برای بسته‌بندی محصولات از متریال‌های مختلفی میتوان استفاده کرد. یکی از کاربردی‌ترین و پرفروشترین لوازم بسته‌بندی، نایلون شیرینگ است که به خاطر خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود در بسته‌بندی بسیاری از محصولات قابل استفاده می‌باشد. در این مطلب قصد داریم با نایلون شیرینگ بیشتر آشنا شویم و به خصوصیات و کاربردهای آن در صنایع مختلف اشاره نماییم.

نایلون شیرینگ چیست؟

نایلون‌های مختلفی هستند که از آنها میتوان برای بسته‌بندی محصولات استفاده کرد. نایلون شیرینگ یکی از پرکاربردترین انواع نایلون است که تولید کنندگان زیادی از آن برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده می‌نمایند. این نایلون یک نوع پلیمر پلاستیکی شکل است که کاملا شکل پذیر و حساس به تغییرات دمایی می‌باشد. به طوری که در دمای 160 الی 220 درجه سانتی گراد تغییر شکل می‌دهد.

نایلون شیرینگ از یک پلی اتیلن با چگالی کم به نام LDPEL ساخته شده است و خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود را دارد. با این نایلون‌ها میتوان محصولات خود را به خوبی ایزوله کرده و آنها را به بهترین شکل روانه بازار کرد. هر چقدر میزان ایزوله کردن محصول و محافظت از آن در برابر گرد و غبار و رطوبت با اهمیت‌تر باشد، باید از نایلون‌های ضخیم‌تری استفاده کرد. در واقع نایلون‌های شیرینگ در متراژ و ضخامت‌های متفاوتی در بازار موجود هستند که هر تولیدکننده‌ای بسته به نیاز و نوع محصولات خود میتواند از بهترین نوع آن استفاده نماید. این نایلون‌ها با قرارگیری در معرض حرارت و گرما، خاصیت جمع شوندگی پیدا می‌کنند و به خوبی به دور محصول جمع می‌شوند. برای همین محصول نه تنها به شکل ایزوله وارد بازار می‌شود، بلکه کمترین فضای ممکن برای بسته‌بندی را می‌گیرد.

ویژگی‌ها و خصوصیات نایلون شیرینگ

 • مقاومت در برابر سایش و ضربه: این نایلون‌ها مقاومت زیادی نسبت به سایش و ضربات کم دارند و میتوانند در برابر این عوامل از خود مقاومت نشان دهند. علاوه بر این نایلون شیرینگ نسبت به پارگی و سوراخ شدن بسیار مقاوم است.
 • مقاومت در برابر روغن و چربی: نایلون شیرینگ در برابر نفوذ انواع چربی، روغن و گریس مقاوم است و هیچ گونه چربی به داخل آن راه پیدا نمی‌کند.
 • نفوذ ناپذیری در برابر نور خورشید و رطوبت: این نایلون‌ها نفوذ ناپذیری خوبی در برابر نور خورشید و رطوبت دارند. برای همین میتوانند از محصول در برابر تابش نور خورشید و نفوذ رطوبت و آب محافظت کنند.
 • وزن کم و سبک و انعطاف‌پذیری بالا: نایلون‌های شیرینگ از وزن بسیار کمی برخوردار هستند و موجب اعمال وزن زیاد بر روی محصولات نمی‌شوند. از طرفی انعطاف‌پذیری این نایلون‌ها بسیار مناسب است و میتوانند به خوبی به دور محصولات مختلف پیچیده شوند.

مشخصات فنی نایلون شیرینگ

 

مشخصات فنی نایلون شیرینگ

 

نایلون‌های شیرینگ برای وکیوم کردن محصولات مختلف کاربرد دارند. این نایلون‌ها در محدوده دمایی 160 الی 220 درجه سانتی گراد تغییر حالت می‌دهند و موجب وکیوم شدن محصول می‌شوند. همچنین بسته‌بندی محصول با این نایلون سبب زیباتر به نظر رسیدن آن می‌شود. حال در رابطه با مشخصات فنی نایلون شیرینگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عرض رول 5 سانتی متر الی 6 متر: این نایلون‌ها در عرض و متراژهای مختلفی موجود هستند که افراد با توجه به نوع محصولات و حجم آنها میتوانند بهترین مقدار آن را خریداری نمایند.
 • ضخامت نایلون تک لایه: نایلون‌های شیرینگ تک لایه از ضخامت 30 الی 250 میکرون موجود هستند که هر چقدر محصول حساسیت بیشتری داشته باشد، باید از نایلون با ضخامت بالاتری استفاده شود.
 • ضخامت نایلون دو لایه: نایلون‌های دو لایه نیز در ضخامت 60 میکرون الی 500 میکرون موجود هستند و بسته به نیاز مصرف کننده در مقدار مورد نظر قابل خرید می‌باشند.
 • متراژ رول: نایلون‌های شیرینگ اغلب به صورت رول به بازار عرضه می‌شوند و متراژهای متفاوتی دارند. در صورت نیاز میتوان این رول‌ها را در مقدار مورد نظر سفارش داده و از آنها برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده کرد.
 • رنگ شفاف و رنگی: اغلب نایلون‌های شیرینگ از رنگ شفاف برخوردار هستند. با این حال امکان سفارش و خرید آنها در نوع رنگی نیز وجود دارد.

نایلون شیرینگ چه مزایای دارد؟

به طور کلی بسته‌بندی محصول با نایلون شیرینگ از چندین مزیت برخوردار است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • محافظت از محصول در برابر نفوذ رطوبت، آب و هر نوع آلودگی
 • محافظت از محصول در برابر ضربات به خصوص در زمان حمل و نقل و جابجایی
 • امکان قرارگیری چندین محصول در کنار هم
 • امکان نمایش محصول داخل بسته‌بندی به خاطر شفافیت نایلون

نایلون‌های شیرینگ به خاطر مزایای زیادی که دارند، در صنایع مختلفی از جمله صنعت غذایی، لوازم خانگی و لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند. این نایلون‌ها در دو مدل تک لایه و چند لایه موجود و قابل خرید هستند. هر چقدر محصول حساسیت بیشتری داشته باشد، باید از مدل‌های چند لایه با ضخامت بالاتر برای آن استفاده شود. در صورتی هم که قرار است از نایلون‌های تک لایه استفاده شود، بهتر است چندین بار به دور محصول پیچیده شوند. با این کار محصول به خوبی محافظت شده و با کیفیت بالایی به بازار عرضه می‌شود.

مهمترین کاربردهای نایلون شیرینگ

 

مهمترین کاربردهای نایلون شیرینگ

 

نایلون شیرینگ جزو نایلون‌های بسیار پرکاربرد است و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این رابطه هم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کاربرد نایلون شیرینگ در صنایع غذایی

از مهمترین کاربردهای نایلون شیرینگ، باید به بسته‌بندی مواد غذایی اشاره کرد. مواد غذایی جزو محصولات بسیار حساسی هستند که میزان فسادپذیری زیادی دارند. برای همین باید به بسته‌بندی آنها توجه کرده تا احتمال فاسد شدگی و خرابی آنها به حداقل ممکن برسد. نایلون‌های شیرینگ گزینه بسیار خوبی برای بسته‌بندی مواد غذایی هستند و از آن در برابر ورود هرگونه آلودگی و گرد و غبار محافظت می‌کنند. این نایلون‌ها با چسبندگی بسیار خوب خود بر روی محصول، مانع از ورود رطوبـت، آلودگی و غیره به داخل محصول می‌شوند و آن را به شکل سالم به دست مشتری می‌رسانند. برای همین اگر به تولید مواد غذایی مختلف می‌پردازید و به دنبال بهترین متریال برای بسته‌بندی آن هستید، میتوانید از نایلون شیرینگ در ضخامت مناسب استفاده نمایید.

2. کاربرد نایلون شیرینگ در صنعت تولید لوازم و قطعات مختلف

نایلون‌های شیرینگ میتوانند از محصولات حساس در برابر خش‌خوردگی و ضربات کوچک محافظت نمایند. برای همین از آنها برای بسته‌بندی محصولات و قطعات حساس استفاده زیادی می‌شود. در این رابطه هم میتوان به بسته‌بندی شیشه‌های مختلف به خصوص شیشه‌های سکوریت، لوازم و قطعات خودرو به خصوص قطعات تزئینی خودرو و همچنین بسیاری از لوازم‌های خانگی اشاره کرد. به جز این صنایع هم صنایع دیگری هستند که از نایلون شیرینگ برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده می‌کنند. با این حال موارد اشاره شده بیشترین میزان استفاده از نایلون‌های شیرینگ را دارند. برای هر یک از محصولات باید از نایلون شیرینگ با ضخامت مناسب استفاده کرد تا محصول به خوبی در برابر ضربه، خش‌خوردگی و عوامل دیگر محافظت شود.

3. کاربرد نایلون شیرینگ در بسته‌بندی چندین محصول در کنار هم

یکی از کاربردهای خوب نایلون شیرینگ، بسته‌بندی چند محصول در کنار هم است. زمانی که نیاز به بسته‌بندی چندین محصول در کنار هم باشد، میتوان از این نایلون استفاده کرده و آنها را به بهترین شکل روانه بازار کرد. این نایلون‌ها پس از شیرینگ ایستایی بسیار خوبی ایجاد می‌کنند و اجازه سقوط و افتادن محصول از روی پالت یا مکان‌های دیگر را نمی‌دهند. در این رابطه هم میتوان به بسته‌بندی چندین آب معدنی یا نوشابه در کنار هم اشاره کرد که برای آنها اغلب از نایلون شیرینگ استفاده می‌شود.

نحوه نگهداری از نایلون شیرینگ به چه صورت است؟

 

نحوه نگهداری از نایلون شیرینگ به چه صورت است؟

 

 • برای حفاظت از این نایلون‌ها باید آنها را به دور از رطوبت نگه دارید. بهترین مکان برای نگهداری از نایلون شیرینگ، مکان خشک و به دور از رطوبت است.
 • این نایلون‌ها باید در یک فضای مسقف نگهداری شوند و در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرند.
 • رول‌های شیرینگ باید به صورت افقی نگهداری شوند تا دچار تغییر شکل و یا مخروطی شدن نشوند.
 • خرید نایلون شیرینگ بهتر است بر اساس مقدار مورد نیاز صورت بگیرد تا نیازی به نگهداری طولانی مدت نداشته باشد.

بسته‌بندی محصولات با دستگاه شیرینگ پک

برای بسته‌بندی کالاها با استفاده از نایلون شیرینگ، نیاز به تهیه دستگاه شیرینگ پک است. این دستگاه‌ها در انواع مختلفی موجود هستند و شامل مدل‌هایی چون رومیزی، کابینی یا صندوقی، تونلی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می‌باشند. نحوه کار این دستگاه‌ها به طور کلی به این صورت است که فیلم شیرینگ به دور محصول پیچیده می‌شود و با عبور از تونل حرارتی مورد گرما و حرارت واقع می‌شود. پس از آن با استفاده از فن‌های خنک کننده مورد خنک‌کاری قرار می‌گیرد و پلاستیک دور محصول به خوبی خشک و منقبض می‌شود. برای خرید دستگاه شیرینگ پک و سایر دستگاه‌های بسته‌بندی نظیر دستگاه وکیوم فرمینگ، میتوانید از شرکت خاور وکیوم اقدام نمایید.

جمع بندی

نایلون شیرینگ از نایلون‌های بسیار پرمصرف است که برای بسته‌بندی محصولات مختلف قابل استفاده است. این نایلون‌ها در صنایعی چون صنعت غذایی، تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و تولید لوازم خانگی کاربرد دارند. همچنین از آنها میتوان در صنعت ساختمان سازی، صنعت خودروسازی، تولید شیشه، آجر، کاشی و سرامیک استفاده کرد. از دیگر کاربردهای نایلون شیرینگ میتوان به بسته‌بندی چندین محصول در کنار هم اشاره کرد. به طوری که بسیاری از بسته‌های شش تایی آب معدنی، نوشابه و دلستر توسط این نایلون‌ها بسته‌بندی و عرضه می‌شوند. برای خرید فیلم شیرینگ و یا دستگاه شیرینگ پک میتوانید از طریق شرکت خاور وکیوم اقدام نمایید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب