آیا امکان استفاده مجدد و یا بازیافت فیلم شرینک وجود دارد؟

برای بسته‌بندی محصولات و عرضه آنها به بازار میتوان از انواع فیلم‌های موجود در بازار استفاده کرد. فیلم استرچ و فیلم شرینک از مهمترین فیلم‌ها برای این کار هستند و جهت بسته‌بندی محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح است این است که آیا این فیلم‌های مبتنی بر پلیمر و پلاستیک قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارند یا خیر؟ در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته و با فیلم شرینک بیشتر آشنا خواهیم شد.

فیلم شرینک چیست؟

فیلم شرینک که در بین عموم با عناوین شیرینگ و شرینگ نیز شناخته می‌شود، از فیلم‌های موجود برای بسته‌بندی محصولات مختلف است. این فیلم با استفاده از مواد پلیمری ساخته شده و جهت بسته‌بندی مواد گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلم‌ها به گونه‌ای هستند که جهت جمع شدن به دور محصول نیاز به اعمال حرارت و گرما دارند. با گرمادهی به فیلم شرینک، فیلم کشیده شده و به راحتی شکل می‌گیرد. زمانی هم که دمای آن کاهش پیدا می‌کند، مقاومتش افزایش پیدا کرده و از محصول به خوبی محافظت می‌نماید.

فیلم‌های شرینک پوشش‌های پلاستیکی هستند که با استفاده از پلیمرهایی همچون پی وی سی ساخته می‌شوند. در صورتی که تولید کننده قصد استفاده از فیلم شرینک برای بسته‌بندی محصولات خود را داشته باشد، باید از دستگاه شیرینگ پک استفاده نماید. این فیلم‌ها شفاف هستند و سبب نمایش محصول درون خود می‌شوند. برای استفاده از آنها هم باید در ابتدا یک لایه از این فیلم را به دور محصول پیچیده و آن را وارد تونل حرارتی دستگاه کرد. با عبور محصول از داخل تونل به آن گرما اعمال شده و فیلم به خوبی به دور آن پیچیده می‌شود. در ادامه هم فرآیند خنک‌سازی بر روی آن انجام می‌شود تا نایلون به خوبی به دور محصول منقبض شود.

ویژگی‌های مهم فیلم شیرینگ

 

ویژگی‌های مهم فیلم شیرینگ

 

 • فیلم شرینک از شفافیت بالا و ظاهر زیبایی برخوردار است. برای همین محصول موجود در آن به خوبی قابل مشاهده است و میتواند کار مشتری را برای خرید آسان نماید.
 • مقاومت بالا: این فیلم‌ها مقاومت بالایی دارند و به دلیل خاصیت کشسانی نسبت به ضربه و پارگی کاملا مقاوم هستند.
 • قدرت جمع شوندگی: فیلم‌های شرینک پس از مرحله تولید و رول شدن به صورت فشرده درمی‌آیند. اما در زمان استفاده از قدرت کشسانی زیادی برخوردار هستند و اندازه فیلم بزرگتر می‌شود.

مزایای استفاده از فیلم شرینک برای بسته‌بندی

استفاده از فیلم‌های شرینک برای بسته‌بندی محصول از مزایای زیادی برخوردار است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • حفاظت از محصول: فیلم شرینک از مقاومت و دوام خوبی برخوردار است. برای همین استفاده از آن جهت بسته‌بندی محصول، منجر به افزایش دوام و استحکام آن می‌شود. این فیلم‌ها میتوانند محصول را از نفوذ رطوبت و هوا حفظ کرده و مانع از خرابی و فاسدشدگی سریع آن شوند.
 • نمایش بهتر محصولات: از آنجایی که فیلم شیرینگ از شفافیت زیادی برخوردار است، قادر به نمایش محصول درون خود است. این فیلم‌ها درخشندگی و براقیت زیادی دارند و سبب افزایش جذابیت بصری بسته‌بندی محصول می‌شوند. از سوی دیگر فیلم شرینک قابلیت چاپ داشته و میتوان لوگو و یا اطلاعاتی در رابطه با محصول را بر روی آن چاپ کرد.
 • قابلیت بازیافت: از مزایای مهم فیلم بسته‌بندی شرینک این است که قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارد. این فیلم‌ها میتوانند مجددا به چرخه تولید بازگشته و مورد استفاده قرار بگیرند.
 • کاهش هزینه‌ها: با وجود فیلم شرینک دیگر نیازی به استفاده از کارتن و جعبه برای بسته‌بندی نمی‌باشد. همین موضوع سبب حذف هزینه‌های اضافی شده و در هزینه تولید و بسته‌بندی محصول صرفه‌جویی می‌نماید.
 • مانع از ورود و خروج بوی نامطبوع: فیلم‌های شرینک برای جلوگیری از ورود بوهای نامطبوع به داخل یا خارج از بسته‌بندی نیز مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرند. این موضوع برای مواد غذایی یا کالاهایی که در محیط‌هایی با بوهای مختلف نگهداری می‌شوند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

نحوه عملکرد فیلم بسته‌بندی شرینک

زمانی که فیلم شرینک مورد گرمادهی قرار می‌گیرد، به شکل محکمی به دور محصول پیچیده و جمع می‌شود. گرمای اعمال شده به فیلم شرینک میتواند به صورت دستی و از طریق تفنگ‌های حرارتی صورت بگیرد. همچنین میتوان محصول پوشش داده شده با فیلم شرینک را از تونل حرارتی دستگاه عبور داده و از این طریق به آن گرما اعمال کرد. همانطور که مشخص است نحوه بسته‌بندی محصول با فیلم شرینک بسیار ساده و در عین حال کاربردی است و نیازی به دانش فنی و تخصص زیاد ندارد. برای همین استفاده از فیلم شرینک در چند سال اخیر با محبوبیت و استقبال زیادی همراه بوده است. فیلم‌های شیرینگ مقاومت و استحکام زیادی دارند و به دلیل چسبیدن کامل به دور محصول، از آن به خوبی محافظت می‌نمایند.

بیشترین کاربرد فیلم شرینک چیست؟

 

بیشترین کاربرد فیلم شرینک چیست؟

 

فیلم شرینک جزو مواد بسیار پرکاربرد در صنعت بسته‌بندی است. از این ماده میتوان برای صنایع مختلفی از جمله موارد زیر استفاده کرد:

 • این فیلم در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد زیادی دارد و میتواند جهت محاصره و پوشش کاور‌ داربست‌های ساختمانی، پل‌ها و انواع سازه‌ها در شرایطی همچون طوفان و زلزله مورد استفاده قرار بگیرد.
 • فیلم شرینک برای بسته‌بندی مواد غذایی از جمله میوه و سبزیجات مختلف بسیار پرکاربرد است. با این فیلم میتوان مواد غذایی همچون گوشت، پنیر، میوه و سبزی را به خوبی بسته‌بندی کرده و میزان ماندگاری آنها را افزایش داد.
 • فیلم‌های شیرینگ برای بسته‌بندی کتاب، مجله و کاتالوگ نیز کاربرد زیادی دارند. با این فیلم‌ها میتوان این لوازم را به خوبی پوشش داده و از نفوذ رطوبت و هوازدگی حفظ کرد.
 • بسیاری از شرکت‌ها برای پوشش کارتن و جعبه محصولات خود نیز از فیلم شرینک استفاده می‌کنند. برای مثال بسیاری از بطری‌های نوشابه با این فیلم بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌گردند. فیلم‌های شرینک به دلیل تنوع در ضخامت، مقاومت و ابعاد برای مواد مختلفی قابل استفاده هستند.

سازگار بودن فیلم شرینک با محیط زیست و قابلیت بازیافت

همانطور که در بخش مزایای فیلم شرینک اشاره کردیم، این فیلم‌ها با محیط زیست سازگار هستند و قابلیت بازیافت دارند. تولیدکنندگان فیلم‌های شیرینگ همواره سعی در استفاده از موادی دارند که با محیط زیست سازگاری داشته و آسیب و ضرر کمتری را به آن وارد می‌نماید. همچنین این فیلم‌ها طی فرآیند حرارت‌دهی هیچ بخار مضری را آزاد نمی‌کنند و به انسان‌ها و همچنین محیط زیست آسیبی وارد نمی‌کنند. فیلم شرینک میتوانند به چرخه بازیافت بازگشته و مجددا مورد استفاده قرار بگیرد.

چرا فیلم شرینک قابل بازیافت است؟

 

چرا فیلم شرینک قابل بازیافت است؟

 

فیلم بسته‌بندی شیرینگ با استفاده از مواد پلاستیکی و پلیمرهایی همچون پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید ساخته می‌شود. مواد پلاستیکی هم جزو مواد قابل بازیافت هستند و با تفکیک از مواد تر میتوانند مجددا به چرخه تولید بازگردند. برای همین است که کارخانه‌های تولید فیلم شرینک همواره سعی دارند از موادی برای تولید آنها استفاده کنند که هم امکان بازیافت دارند و هم آسیبی را به محیط زیست وارد نمی‌نمایند.

کارخانه‌های تولید فیلم شرینک برای این منظور از میزان کربن زیادی در این فیلم‌ها استفاده کرده و آن را افزایش می‌دهند. با افزایش کربن فیلم شرینک به راحتی میتواند مورد بازیافت قرار بگیرد و در هزینه‌ها و همچنین مصرف انرژی و منابع طبیعی صرفه‌جویی نماید. خوب است اشاره شود که افزایش میزان کربن ارتباطی با ایمنی محصول ندارد.

مزایای بازیافت فیلم شرینک و استفاده مجدد آن

 • کم شدن میزان زباله: بازیافت موادی همچون فیلم شرینک به کاهش زباله‌های تولید شده کمک کرده و فشار کمتری را به محیط زیست وارد می‌نماید. با بازیافت این مواد میتوان به اندازه‌ای حتی کم از میزان زباله‌ها در سطح شهر یا کشور کاست.
 • صرفه جویی در منابع طبیعی و کمک به حفظ محیط زیست: بسیاری از موادی که روزانه با آنها سروکار داریم، از طریق منابع طبیعی تولید می‌شوند. حال با بازیافت این مواد میتوان میزان مصرف منابع طبیعی را کاهش داده و از این طریق به حفظ محیط زیست کمک بیشتری کرد.

خرید فیلم شرینک و قیمت آن

برای خرید فیلم شرینک میتوانید از طریق شرکت صنایع خاور وکیوم اقدام نمایید. این شرکت از تولیدکنندگان و فروشندگان فیلم‌های پی وی سی بوده و آنها را با بهترین متریال تولید و عرضه می‌نماید. قیمت خرید فیلم شرینک هم متغیر بوده و به موارد متعددی بستگی دارد. مواد اولیه مصرفی و کیفیت آنها در قیمت خرید فیلم شرینک موثر هستند. از آنجایی هم که قیمت این مواد دائما در حال نوسان است، فیلم‌ها قیمت ثابتی ندارند. برای همین جهت اطلاع از قیمت و یا خرید فیلم شیرینگ میتوانید از طریق شرکت خاور وکیوم اقدام کرده و آن را در مقدار مورد نیاز خود تهیه نمایید.

جمع بندی

فیلم شرینک جزو متریال بسیار پرکاربرد برای بسته‌بندی محصولات است. این فیلم‌ها قادر به بسته‌بندی و حفاظت از محصولات هستند و آنها را با ظاهر زیبا و مناسب به بازار عرضه می‌نمایند. از مزایا و خصوصیات فیلم شرینک میتوان به مقاومت بالا نسبت به هوازدگی، ضربه و پاره شدگی اشاره کرد. همچنین این فیلم‌ها قدرت جمع شوندگی زیادی داشته و به طور کامل محصول را پوشش می‌دهند. فیلم شرینک با محیط زیست نیز سازگار است و قابلیت بازیافت دارد. برای همین جهت حفظ و کمک به محیط زیست میتوانید از فیلم شرینک برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده نمایید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب