دستگاه وکیوم خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

در بسیاری از مشاغل خانگی جهت بسته‌بندی محصولات از دستگاه وکیوم خانگی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها با عملی مانند پرس حرارتی موجب بسته‌بندی محصولات به شکل مناسبی می‌شوند. دستگاه‌های وکیوم خانگی در ظرفیت‌های مختلفی موجود هستند و از نظر قدرت مکش و نوع پمپ با هم تفاوت دارند. در ادامه به بررسی بیشتر این دستگاه‌ها پرداخته و با کاربرد آنها آشنا خواهیم شد.

دستگاه وکیوم خانگی چیست؟

دستگاه‌های وکیوم از دستگاه‌های کاربردی در صنعت بسته‌بندی هستند و برای بسته‌بندی مواد مختلف استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها با تخلیه هوای موجود در بسته‌ها، به بسته‌بندی آنها می‌پردازند و یک محیط خلاء را در داخل بسته ایجاد می‌کنند. دستگاه‌های بسته‌بندی وکیوم در انواع مختلفی موجود هستند که از مهمترین آنها باید به دستگاه وکیوم خانگی و دستگاه وکیوم نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک اشاره کرد.

همانطور که قابل حدس است دستگاه وکیوم خانگی برای بسته‌بندی محصولاتی نظیر مواد خوراکی در منزل کاربرد دارد. این دستگاه در ابتدا به تخلیه هوای موجود در بسته پرداخته و سپس با اعمال حرارت سبب پرس شدن لبه‌های بسته می‌شود. از آنجایی که هوای موجود در بسته تا حد زیادی تخلیه می‌شود، به افزایش ماندگاری و طول عمر محصول افزوده می‌شود. برای همین بسیاری از مشاغل خانگی دستگاه‌های وکیوم خانگی را به سایر دستگاه‌ها ترجیح می‌دهند و از آن جهت ماندگاری بیشتر محصولات خود استفاده می‌نمایند. با بسته‌بندی مواد غذایی به این روش، مواد غذایی تازه‌تر می‌مانند.

نحوه عملکرد دستگاه وکیوم خانگی

 

نحوه عملکرد دستگاه وکیوم خانگی

 

یکی از خصوصیات خوبی که دستگاه‌های وکیوم خانگی دارند این است که کار با آنها بسیار ساده است و هر فردی میتواند خیلی سریع طرز کار با آنها را یاد بگیرد. عملکرد دستگاه وکیوم خانگی به این صورت است که پس از قرار دادن ماده غذایی یا هر محصول دیگر در بسته، هوای داخل آن به وسیله دستگاه خارج می‌شود. این عمل که در اصطلاح وکیوم نام دارد، سبب تخلیه کامل هوای موجود در داخل بسته می‌شود. با این کار یک محیط خلاء در داخل پلاستیک ایجاد می‌شود.

خوب است اشاره شود که دستگاه‌های وکیوم خانگی تنها قادر به حذف هوای موجود در بسته هستند. اما برخی از دستگاه‌های وکیوم صنعتی قادر به تزریق گاز در بسته نیز می‌باشند. با تزریق گازهایی همچون نیتروژن و CO2 به افزایش ماندگاری ماده غذایی کمک می‌شود. گاز تزریقی باید بسته به نوع مواد غذایی مشخص شود و میزان مناسبی از آن به داخل بسته تزریق شود.

مزایای استفاده از دستگاه وکیوم خانگی برای کسب و کارهای خانگی

استفاده از دستگاه وکیوم خانگی کمک زیادی به کسب و کارها می‌کند. از جمله:

 • این دستگاه‌ها میتوانند به رونق کسب و کارهای خانگی کمک زیادی کنند. در برخی مشاغل محصولاتی تولید می‌شوند که با استفاده از این دستگاه‌ها به خوبی بسته‌بندی شده و سپس به بازار عرضه می‌گردند. برخی افراد هم به خرید محصولات عمده پرداخته و سپس آنها را به بسته‌های کوچکتر تقسیم کرده و روانه بازار می‌کنند.
 • بسته‌بندی تولیدات خانگی با این دستگاه‌ها به شکل زیبا و باکیفیتی انجام می‌شود. با بسته‌بندی‌های زیبا میتوان تاثیر خوبی بر روی مخاطب گذاشته و به افزایش فروش محصول کمک کرد.
 • دستگاه‌های وکیوم خانگی نیاز به نیروهای کاری را کاهش می‌دهند. چرا که عملیات بسته‌بندی با این دستگاه‌ها نسبت به بسته‌بندی‌های دستی با سرعت بسیار بیشتری انجام می‌شود.
 • این دستگاه‌ها قیمت مناسبی دارند و برای افرادی که به فکر شروع کسب و کار با حداقل سرمایه هستند، بسیار مناسب می‌باشند. برای همین با خرید دستگاه وکیوم خانگی میتوان در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده و در عین حال درآمد بیشتری کسب کرد.

مزایای دستگاه وکیوم خانگی برای محصولات

 

مزایای دستگاه وکیوم خانگی برای محصولات

 

دستگاه وکیوم خانگی نه تنها در بهبود شرایط کسب و کار تاثیر دارد، بلکه برای محصولات نیز مفید بوده و مزایای زیادی را برای آنها به همراه دارد. از جمله:

 • محافظت از مواد غذایی

بسیاری از مواد غذایی مانند سبزی، میوه، گوشت، نان و غیره در معرض اکسیژن دچار فاسدشدگی می‌شوند. حتی گاهی اوقات این مواد کپک زده و دیگر قابل استفاده نمی‌باشند. برای همین با دستگاه وکیوم خانگی و تخلیه اکسیژن یا هوای موجود در بسته، میتوان از این مشکل جلوگیری کرده و از مواد غذایی به خوبی محافظت کرد. این دستگاه‌ها هوای اضافی داخل بسته را به خوبی تخلیه کرده و با ایجاد یک محیط خلاء از خراب‌شدگی سریع آنها جلوگیری می‌کنند.

 • افزایش طول عمر محصولات

زمانی که مواد غذایی مورد وکیوم شدن قرار می‌گیرند، به طول عمر و ماندگاری آنها افزوده می‌شود. به طوری که طبق برخی از نتایج موجود، برخی مواد وکیوم شده میتوانند تا 2 سال دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرند. برای مثال ماهی در حالت عادی میتواند دو روز در یخچال و دو ماه در فریزر نگهداری شود. اما در صورتی که برای بسته‌بندی آن از روش وکیوم استفاده شود، ماهی میتواند به مدت چهار الی شش روز در یخچال و تا چندین ماه در فریزر نگهداری شود.

 • تازگی و طراوت مواد غذایی

مواد غذایی مانند سبزی و میوه خیلی زود دچار تغییر حالت و واکنش با اکسیژن موجود در هوا می‌شوند. این مواد با قرارگیری در هوای آزاد دچار حالت کهنگی و بیات شدگی می‌شوند. برای همین جهت حفظ طراوت و تازگی مواد میتوان از روش وکیوم استفاده کرده و از این طریق مانع از بیات شدگی آنها شد. دستگاه‌های وکیوم میتوانند به تازگی و طراوت بیشتر محصولات کمک زیادی کنند.

 • کاهش حجم بسته‌ها و اشغال فضای کم

از دیگر مزایای بسته‌بندی مواد غذایی با دستگاه وکیوم باید به کاهش حجم بسته‌ها اشاره کرد. چرا که با تخلیه هوای موجود در بسته، حجم بسته‌ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط میتوان مواد بیشتری را در یخچال و یا قفسه‌ها نگهداری کرد.

 • محافظت از مواد در برابر میکروب‌ها

زمانی که محصول مورد وکیوم شدن قرار می‌گیرد، راه نفوذ میکروب و آلودگی به داخل بسته می‌شود. چرا که در این روش هیچ راهی جهت نفوذ میکروب و آلودگی به داخل بسته وجود نداشته و محصول از این نظر به خوبی حفظ می‌شود. این کار میتواند منجر به افزایش بهداشت مواد غذایی و جلوگیری از بروز بیماری در افراد شود.

انواع دستگاه وکیوم خانگی و بهترین مدل آن

دستگاه‌های وکیوم خانگی از نظر مدل و برند سازنده در انواع مختلفی موجود هستند. این دستگاه‌ها بر اساس شرکت سازنده و قابلیت‌های خود با قیمت متفاوتی به بازار عرضه می‎شوند. افرادی که در ابتدای راه هستند و قصد خرید دستگاه وکیوم خانگی را دارند، میتوانند به سراغ دستگاه‌های وکیوم خانگی ارزان قیمت بروند و یک دستگاه مناسب کسب و کار خود را خریداری نمایند. هر یک از این دستگاه‌ها ظرفیت وکیوم کردن متفاوتی دارند که در زمان خرید بهتر است مورد توجه قرار بگیرد. دستگاه‌های وکیوم خانگی اغلب به صورت رومیزی طراحی می‌شوند و ابعاد کوچک و جمع و جوری دارند. با چنین دستگاه‌هایی امکان دوخت لبه بسته‌ها به طول 50 سانتی متر وجود دارد.

پلاستیک مناسب برای دستگاه وکیوم خانگی

 

پلاستیک مناسب برای دستگاه وکیوم خانگی

 

برای بسته‌بندی محصولات با دستگاه وکیوم خانگی نیاز به تهیه بسته‌های پلاستیکی است. در واقع بسته‌بندی به روش وکیوم نیاز به پلاستیک‌های مخصوص خود را دارد و از هر پلاستیکی نمیتوان در این دستگاه‌ها استفاده کرد. در رابطه با انواع کیسه وکیوم یا وکیوم بگ میتوان به کیسه وکیوم متالایز، کیسه پلاستیکی شفاف و کیسه یک رو متالایز اشاره کرد. هر یک از این کیسه‌ها برای یک سری از محصولات مناسب هستند و از یک کیسه نمیتوان برای چندین محصول مختلف استفاده کرد. برای همین در زمان خرید دستگاه وکیوم خانگی حتما در این رابطه از فروشنده سوال کنید تا بتوانید کیسه مناسب دستگاه و محصولات را خریداری نمایید.

راهنمای انتخاب و خرید دستگاه وکیوم خانگی

در زمان خرید دستگاه وکیوم خانگی توجه به یک سری نکات جهت خرید بهترین دستگاه ضرورت دارد. از جمله:

 1. دستگاه‌های وکیوم خانگی در دو نوع برقی و شارژی موجود هستند. دستگاه‌های برقی از کارایی بهتری برخوردار هستند.
 2. این دستگاه‌ها با استفاده از متریال متفاوتی تولید می‌شوند. دستگاه‌هایی که از بدنه استیل برخوردار هستند، دوام بهتری دارند.
 3. در زمان خرید دستگاه وکیوم خانگی حتما آن را تست کنید و نسبت به عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. در رابطه با پلاستیک مناسب دستگاه هم حتما از فروشنده سوال نمایید.
 4. برای وکیوم کردن محصولات خانگی میتوانید از دستگاه‌های وکیوم رومیزی و یا ایستاده استفاده نمایید. دستگاه‌های ایستاده با اینکه فضای بیشتری اشغال می‌کنند، اما کارآمدتر هستند.
 5. برخی دستگاه‌های وکیوم تنها قابلیت مکش هوا دارند. برای همین در زمان انتخاب و خرید دستگاه حتما به قابلیت‌های آن توجه داشته باشید.
 6. اگر قرار است به بسته‌بندی‌ محصولات زیادی در طی روز بپردازید، حتما یک دستگاه با ظرفیت وکیوم بالا را خریداری نمایید.

خرید انواع دستگاه وکیوم از خاور وکیوم

اگر صاحب کسب و کار هستید و قصد دارید از دستگاه‌های وکیوم برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده کنید، میتوانید از شرکت خاور وکیوم به تهیه و خرید دستگاه مورد نظر خود بپردازید. در این شرکت انواع دستگاه وکیوم با قیمت مناسب به مشتریان عرضه می‌شود. جهت کسب اطلاع از قیمت خرید دستگاه وکیوم و نحوه خرید آنها میتوانید با شماره‌های شرکت تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

دستگاه وکیوم خانگی از انواع دستگاه‌های وکیوم است که برای مشاغل خانگی کاربرد دارد. با این دستگاه‌ها میتوان محصولات در حجم کم را بسته‌بندی کرده و به شکل خوبی روانه بازار کرد.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب