آیا فیلم استرچ و شیرینگ تاریخ انقضا دارند؟

بسته‌بندی جزو مراحل بسیار مهم در تولید و عرضه محصولات است. برای بسته‌بندی محصولات باید از روش‌ها و تجهیزات مناسبی استفاده کرد تا کالا به بهترین و سالمترین شکل ممکن به دست مشتری برسد. از متداولترین تجهیزات بسته‌بندی باید به فیلم‌های استرچ و شیرینگ اشاره کرد که هر کدام خواص خاصی داشته و منجر به حفاظت از محصول می‌شوند. حال بهتر است ببینیم که آیا فیلم‌های استرچ و شیرینگ تاریخ انقضا دارند و یا برای مدت نامحدودی قابل استفاده هستند.

آشنایی با فیلم‌های استرچ و شیرینگ

پیش از اینکه به سراغ بررسی تاریخ انقضای فیلم استرچ و شیرینگ برویم، بهتر است با این فیلم‌ها کمی آشنا شویم. فیلم استرچ و شیرینگ از پرکاربردترین مواد در بسته‌بندی محصولات هستند و هر کدام خواص و ویژگی‌های به خصوصی دارند.

 • فیلم شیرینگ

فیلم شیرینگ یا شرینک (Shrink film) از پلاستیک مبتنی بر پلیمر همچون پلی وینیل کلراید (پی وی سی)، پلی اتیلن و پلی الفین ساخته می‌شود. این فیلم‌ها زمانی که تا دمای خاصی گرم می‌شوند، به طور یکنواخت در اطراف محصول منقبض می‌گردند. گرمای اعمال شده به فیلم شیرینگ معمولا از طریق تفنگ حرارتی یا تونل حرارتی ایجاد می‌شود. فیلم‌های شیرینگ پی وی سی از معروفترین فیلم‌های شرینک هستند و برای بسته‌بندی بسیاری از محصولات نظیر جعبه‌های مقوایی، قطعات الکترونیکی، دی وی دی و غیره ایده‌آل می‌باشند. ساختار فیلم شیرینگ پی وی سی بسیار سبک است و از نظر قیمتی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. برای همین بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند از فیلم‌های شیرینگ PVC برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده نمایند.

 • فیلم استرچ

فیلم استرچ (Stretch Film) یک فیلم پلاستیکی کشسان مبتنی بر پلیمر است. این نوع فیلم‌ها بیشتر برای بسته‌بندی پالت‌های محصول جهت حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرند. خاصیت ارتجاعی و کشسانی فیلم استرچ تضمین می‌کند که اقلام و کالاها به شکل محکمی مورد بسته‌بندی قرار گرفته و دچار جابجایی نمی‌شوند. از فیلم‌های استرچ بیشتر با دستگاه استرچ رپ استفاده می‌شود. زمانی که نایلون استرچ به صورت دستی اعمال شود، از طریق استرچ رپ به دور پالت محصولات پیچیده و کشیده می‌شود.

یکی از تفاوت‌های فیلم استرچ با فیلم شیرینگ این است که از استرچ‌ها بیشتر برای بسته‌بندی پالت یا اجسام کنار هم چیده شده استفاده می‌شود. این فیلم‌ها به شکل کامل به دور محصولات پیچیده شده و از نفوذ آب و رطوبت به داخل آنها جلوگیری می‌نمایند. استرچ فیلم‌های صنعتی به وسیله دستگاه‌های ماشینی یا دستی بر روی محصولات یا پالت‌ها فیکس می‌شوند.

تفاوت‌های موجود میان فیلم استرچ و شیرینگ

 

تفاوت‌های موجود میان فیلم استرچ و شیرینگ

 

 • فیلم شیرینگ مناسب بسته‌بندی محصولات کوچک و فیلم استرچ مناسب برای پالت‌بندی است.
 • فیلم شیرینگ از قابلیت کششی برخوردار نبوده و تنها به دور محصول پیچیده و منقبض می‌شود. در حالی که فیلم‌های استرچ از قابلیت ارتجاعی و کشسانی برخوردار هستند.
 • برای پیچیدن فیلم شرینک نیاز به اعمال حرارت از طریق تونل حرارتی یا ابزارهای دیگر است. در صورتی که استرچ فیلم از طریق کشش به دور محصول پیچیده می‌شود.
 • بر روی فیلم‌های شرینک امکان چاپ طرح و لوگو وجود دارد. اما فیلم‌های استرچ از این قابلیت بی‌بهره هستند.
 • با فیلم شرینک میتوان به حمل و نقل راحت محصولات، خصوصا محصولات کوچک کمک کرد. اما فیلم‌های استرچ برای حمل و نقل راحت پالت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • فیلم‌های شیرینگ در ابعاد کوچک و فیلم‌های استرچ در ابعاد بزرگ تولید می‌شوند.

تاریخ انقضای فیلم استرچ و شیرینگ به چه صورت است؟

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد مطرح است، در رابطه با تاریخ انقضای فیلم‌های استرچ و شیرینگ است. در این رابطه باید اشاره کنیم که پس از خرید فیلم استرچ یا شیرینگ میتوان به مدت یک سال با خیال آسوده از آنها استفاده کرد. با این حال هیچ مانعی برای عدم استفاده از آنها پس از گذشت یک سال وجود ندارد. حال اگر زمان زیادی از تولید فیلم استرچ یا شیرینگ گذشته باشد، احتمال باز شدن بخش‌های پرس شده فیلم از روی محصول وجود دارد. بخش‌های پرس شده در فیلم شیرینگ شروع به باز شدن کرده و فیلم استرچ نیز خاصیت ارتجاعی و کشسانی اولیه خود را از دست می‌دهد. حتی گاهی اوقات این فیلم‌ها دچار تغییر رنگ و شکل می‌شوند. پس اگر شاهد تغییر رنگ فیلم استرچ از رنگ سفید شفاف به رنگ زرد بودید، احتمالا فیلم منقضی شده است و باید از فیلم دیگری به جای آن استفاده شود.

عوامل موثر در منقضی شدن فیلم استرچ و شیرینگ

 

عوامل موثر در منقضی شدن فیلم استرچ و شیرینگ

 

با توجه به موارد اشاره شده در بخش قبلی به این موضوع پی می‌بریم که فیلم‌های استرچ و شیرینگ تاریخ انقضا دارند و پس از مدتی کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند. منقضی شدن فیلم بستگی به عوامل مختلفی دارد. در اینجا به بررسی این عوامل پرداخته و با نکات مهم جهت افزایش طول عمر فیلم استرچ و شیرینگ آشنا می‌شویم.

 • دمای هوا و سرما و گرمای شدید

از عوامل مهمی که بر روی منقضی شدن فیلم استرچ و شیرینگ تاثیر دارد، باید به گرما و سرمای شدید اشاره کرد. در صورتی که فیلم‌ها در معرض گرمای بسیار شدید قرار بگیرند، میتوانند باعث جمع و کوچک شدن فیلم شده و آن را به حالت غیر استانداردی تبدیل نماید. در این شرایط از فیلم نمیتوان برای بسته‌بندی محصولات مورد نظر خود استفاده کرد. چرا که این فیلم‌ها خیلی راحت دچار پارگی شده و تاثیر مثبتی بر روی بسته‌بندی ندارند. حتی ممکن است این فیلم‌ها به محصول بچسبند و سبب آسیب به آن شوند. علاوه بر این سرمای زیاد هم بر روی فیلم استرچ و شیرینگ تاثیرات مخرب دارد و سبب ترک خوردگی و خشک شدن آنها می‌شود. از این رو اگر قصد دارید از فیلم استرچ یا شیرینگ برای طولانی مدت استفاده کنید، باید آن را در یک محیط با دمای مناسب نگهداری نمایید.

 • گرد و غبار و آلودگی

مورد دیگری که میتواند کیفیت و کارایی فیلم‌های استرچ و شیرینگ را تحت تاثیر قرار دهد، گرد و غبار و خاک است. در صورتی که فیلم‌ها در معرض گرد و خاک زیادی قرار داشته باشند، توانایی خود در چسبیدن به دور محصول را از دست می‌دهند. علاوه بر این رطوبت نیز بر روی این فیلم‌ها اثر مخرب داشته و سبب کاهش کارایی آنها می‌شود. از این رو باید به شرایط نگهداری از فیلم استرچ و شیرینگ توجه داشته باشید و آنها را در یک محیط به دور از گرد و خاک و رطوبت نگهداری کنید.

 • عدم استفاده طولانی مدت از فیلم

مدت زمانی که فیلم استرچ یا شیرینگ در گوشه کارگاه و کارخانه بلااستفاده بوده است نیز بر روی منقضی شدن آنها تاثیر دارد. در صورتی که فیلم برای مدت نسبتا طولانی در یک فضا نگهداری شود، به تدریج در معرض آلودگی و گرد و غبار قرار گرفته و آسیب می‌بیند. برای همین بهتر است فیلم‌ها را بر اساس نیاز خود خریداری کرده و از انبار کردن آنها برای مدت طولانی خودداری نمایید.

بهترین راه برای نگهداری از فیلم استرچ و شیرینگ

در بخش قبلی با چند نکته مهم در رابطه با نحوه نگهداری صحیح از فیلم‌های استرچ و شیرینگ آشنا شدیم. بهتر است پیش از اینکه به سراغ خرید فیلم برای بسته‌بندی محصولات بروید، از روش نگهداری آنها مطلع باشید و اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهید. یکی از مهمترین نکات برای نگهداری از فیلم استرچ و شیرینگ، نگهداری آن در دمای مناسب است. دمای بین 0 الی 25 درجه سانتی گراد برای نگهداری از این فیلم‌ها بسیار مناسب است و مانع از آسیب به بافت و ساختار آنها می‌شود. همچنین محیط باید کاملا خشک و عاری از رطوبت باشد تا فیلم دچار خیس‌شدگی و دیگر مشکلات نشود.

نگهداری از فیلم استرچ و شیرینگ در فصول مختلف

 

نگهداری از فیلم استرچ و شیرینگ در فصول مختلف

 

برای نگهداری از فیلم استرچ و شیرینگ در فصل تابستان باید به دمای هوا توجه کرده و از قرار دادن آن در معرض گرمای زیاد خودداری نمایید. برخی از تولیدکنندگان در فصل تابستان از کولرهای مخصوص جهت خنک نگهداشتن فیلم‌های بسته‌بندی استفاده می‌نمایند. با تجهیزات سرمایشی میتوان دمای محیط را به دمای ایده‌آل رسانده و مانع از منقضی شدن سریع فیلم‌ها شد. البته باید توجه داشته باشید که تجهیزات سرمایشی هم نباید سبب کاهش دمای بیش از حد محیط و فیلم‌ها شوند. چرا که همانطور که اشاره کردیم سرمای زیاد هم میتواند به فیلم آسیب برساند. برای همین باید دمای محیط را طوری تنظیم نمایید که فیلم با هیچ مشکلی مواجه نشود.

برای نگهداری از فیلم استرچ و شیرینگ در زمستان هم باید به تنظیم دمای محیط پرداخته و از قرارگیری فیلم‌ها در معرض سرمای شدید جلوگیری نمایید. این فیلم‌ها با قرارگیری در محیط سرد همچون شیشه دچار شکستگی شده و کارایی خود را از دست می‌دهند. برای همین باید یک محیط مناسب و خشک را برای نگهداری از فیلم استرچ و شیرینگ در فصل زمستان در نظر داشته باشید.

جمع بندی

فیلم استرچ و شیرینگ از فیلم‌های کاربردی و مهم برای بسته‌بندی محصولات هستند. همانطور که متوجه شدیم این فیلم‌ها از جهات مختلفی با هم تفاوت دارند و هر کدام در شرایط به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال نحوه نگهداری از این فیلم‌ها مشابه هم بوده و باید آنها را در محیط با دمای مناسب و بدون رطوبت نگهداری کرد. جهت خرید فیلم بسته‌بندی میتوانید از طریق شرکت خاور وکیوم اقدام نمایید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب