دستگاه شیرینگ و وکیوم چه تفاوتی با هم دارند؟

بسته‌بندی کالاها با استفاده از روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی قابل انجام است. از مهمترین دستگاه‌های موجود در صنعت بسته‌بندی میتوان به دستگاه شیرینگ (شرینک) و دستگاه وکیوم فرمینگ اشاره کرد. هر کدام از این دستگاه‌ها ساختار خاصی دارند و عمل بسته‌بندی را به شیوه متفاوتی انجام می‌دهند. در این مطلب قرار است به بررسی این دستگاه‌ها بپردازیم و با تفاوت دستگاه شیرینگ و وکیوم بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با دستگاه وکیوم فرمینگ

برای پی بردن به تفاوت دستگاه شیرینگ و وکیوم فرمینگ، در ابتدا به بررسی هر یک از دستگاه‌ها پرداخته و بیشتر با آنها آشنا می‌شویم. دستگاه بسته‌بندی وکیوم فرمینگ دستگاهی است که سبب ایجاد تخلیه هوا از داخل بسته می‌شود. این عمل به وسیله یک پمپ کوچک تحت عنوان پمپ خلاء یا وکیوم صورت می‌گیرد. پمپ وکیوم قادر به مکش تمام هوای موجود در بسته بوده و آنها را به خوبی تخلیه می‌نماید. پس از خروج هوا بسته به شکل خاصی مهر و موم شده و آماده عرضه به بازار می‌گردد. دستگاه‌های بسته‌بندی وکیوم فرمینگ از تنوع زیادی برخوردار هستند و برای محصولات مختلفی قابل استفاده می‌باشند. از جمله این موارد میتوان به مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم الکترونیکی اشاره کرد. همچنین این دستگاه‌ها میتوانند به کاهش حجم لوازمی چون لباس و تشک کمک کنند و سبب سهولت در حمل و جابجایی آنها شوند.

مزایای استفاده از دستگاه وکیوم برای بسته‌بندی

از مهمترین مزایای دستگاه بسته‌بندی وکیوم فرمینگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به حفظ محصول و افزایش ماندگاری آن: یکی از مزایای مهم دستگاه بسته‌بندی وکیوم این است که با استفاده از آن میتوان ماندگاری بسیاری از محصولات از جمله مواد غذایی را افزایش داد. برای مثال با بسته‌بندی مواد غذایی به روش وکیوم فرمینگ میتوان از آن در برابر نفوذ رطوبت، هوا و حشرات محافظت کرده و مانع از رشد باکتری و میکروب در آن شد.
 • کاهش حجم بسته: همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، دستگاه وکیوم قادر به تخلیه هوای موجود در بسته است که این عمل سبب کاهش حجم آن می‌شود.
 • سهولت در حمل و نقل و جابجایی: با کاهش حجم بسته‌ها، حمل و نقل و جابجایی آنها راحت‌تر صورت می‌گیرد. این کار سبب کاهش هزینه‌های مربوط به حمل و نقل نیز می‌شود.

انواع دستگاه وکیوم فرمینگ صنعتی

 

انواع دستگاه وکیوم فرمینگ صنعتی

 

دستگاه‌های بسته‌بندی وکیوم فرمینگ در انواع مختلفی وجود دارند و در مدل‌های کوچک و خانگی تا مدل‌های بزرگ و صنعتی موجود هستند. دستگاه‌های کوچک و خانگی برای بسته‌بندی در حجم کم کاربرد دارند و نمیتوانند برای محصولات در حجم بالا مورد استفاده قرار بگیرند. اما دستگاه‌های صنعتی و تجاری برای بسته‌بندی مقادیر زیاد کاربرد دارند. دستگاه‌های بسته‌بندی وکیوم صنعتی به طور کلی به دو دسته کابین‌دار و بدون کابین تقسیم می‌شوند که در اینجا به بررسی بیشتر آنها می‌پردازیم.

 • دستگاه وکیوم کابین‌دار

دستگاه وکیوم کابین‌دار فاقد زبانه است. برای همین بیشتر از آن جهت وکیوم کردن محصولاتی چون مواد غذایی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولا دارای یک یا دو کابین هستند که از این میان دستگاه وکیوم دو کابین از سرعت و قدرت بیشتری نسبت به نوع تک کابین برخوردار است. تعداد کابین‌ها بر روی قیمت خرید دستگاه وکیوم تاثیر دارد.

 • دستگاه وکیوم بدون کابین یا زبانه‌دار

این دسته از دستگاه‌های وکیوم دارای زبانه هستند و از این جهت با دستگاه‌های کابین‌دار فرق دارند. از این دستگاه‌ها بیشتر برای کاهش حجم محصولات استفاده می‌شود. برای مثال لوازمی چون تشک، کاپشن و دیگر لباس‌ها که نیاز به کاهش حجم جهت حمل و نقل دارند، با این دستگاه‌ها فشرده شده و حجمشان به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. بسته‌بندی محصولات با دستگاه وکیوم بدون کابین سبب کاهش هزینه‌های حمل و نقل و همچنین انبارداری می‌شود. پس با خرید این دستگاه‌ها میتوانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده و در عین حال سبب حفاظت کامل از محصولات شوید.

آشنایی با دستگاه شیرینگ پک

حال که با دستگاه وکیوم فرمینگ و مزایای آن آشنا شدیم، بهتر است به سراغ دستگاه شیرینگ برویم. دستگاه‌های شیرینگ از دیگر دستگاه‌هایی هستند که برای بسته‌بندی محصولات مختلف قابل استفاده هستند. در این دستگاه‌ها از سلفون‌های نازک و شفافی برای بسته‌بندی و حفاظت از محصولات استفاده می‌شود. این سلفون‌ها تحت عنوان نایلون شیرینگ و یا رول PVC در بازار به فروش می‌رسند. نایلون یا سلفون به وسیله اعمال حرارت گرم شده و به صورت محکم به دور محصول پیچیده می‌شود. این پوشش سبب حفاظت کامل از آن شده و مانع از نفوذ هوا، رطوبت و هر نوع آلودگی به داخل آن می‌گردد.

دستگاه‌های بسته‌بندی شیرینگ هم در انواع مختلفی موجود هستند و در مدل‌های دستی تا مدل‌های نیمه اتومات و تمام اتومات قابل خرید می‌باشند. از دستگاه‌های شرینک دستی برای بسته‌بندی محصولات در مقادیر کم استفاده می‌شود. اما دستگاه‌های نیمه اتومات و تمام اتومات برای حجم بیشتری از محصولات قابل استفاده هستند.

مزایای استفاده از دستگاه شیرینگ برای بسته‌بندی

 

مزایای استفاده از دستگاه شیرینگ برای بسته‌بندی

 

در رابطه با مهمترین مزایای استفاده از دستگاه شیرینگ برای بسته‌بندی محصولات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفاظت از محصول در برابر آسیب‌دیدگی: این دستگاه‌ها قادر به حفاظت از محصول در برابر آسیب‌های ناشی از برخورد ضربات، خراشیدگی و نفوذ آب هستند. دلیل آن هم این است که نایلون شیرینگ به طور کامل به دور محصول پیچیده شده و مانع از بروز مشکل در آن می‌شود. هر چقدر نایلون ضخیم‌تر بوده و یا به دفعات بیشتری به دور محصول پیچیده شود، سبب حفاظت بیشتر از آن می‌گردد.
 • افزایش ماندگاری محصول: با دستگاه شیرینگ میتوان به افزایش ماندگاری محصولات کمک زیادی کرد. چرا که این شیوه از بسته‌بندی سبب حفاظت کامل از محصول در برابر رطوبت، آب و هوا می‌گردد.
 • سهولت در حمل و نقل: دستگاه‌های شیرینگ در حمل و نقل آسان محصولات نیز نقش خوبی دارند. برای مثال با بسته‌بندی چندین بطری نوشابه از این طریق میتوان آنها را به راحتی حمل کرد.

انواع دستگاه شیرینگ پک

دستگاه‌های شرینک همچون دستگاه‌های وکیوم در مدل‌های مختلفی موجود هستند. این دستگاه‌ها بر اساس ساختار و عملکرد، با قیمت متفاوتی در بازار به فروش می‌رسند. در اینجا به بررسی مهمترین دستگاه‌های شیرینگ پک می‌پردازیم.

 • دستگاه شیرینگ تونلی

این دستگاه به شیوه‌ای طراحی شده است که با عبور محصول (یا تعدادی از محصولات)، پلاستیک به دور آنها کشیده شده و از طریق المنت‌های موجود در تونل حرارتی مورد حرارت قرار می‌گیرد. این کار سبب ایجاد یک لایه محافظ پلاستیکی به دور آنها می‌شود.

 • دستگاه شیرینگ کابینی

این دستگاه به شکلی است که محصول مورد نظر در داخل یک محفظه یا کابین جهت بسته‌بندی قرار می‌گیرد. پس از آن با اعمال حرارت، یک لایه محافظ پلاستیکی به دور محصول ایجاد می‌شود. دستگاه شیرینگ پک کابینی برای بسته‌بندی در حجم و تعداد کم کاربرد دارد و یک گزینه اقتصادی و مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

تفاوت دستگاه شیرینگ و وکیوم در چیست؟

 

تفاوت دستگاه شیرینگ و وکیوم در چیست؟

 

با توجه به موارد اشاره شده میتوان به تفاوت دستگاه شیرینگ پک و وکیوم به خوبی پی برد. در اینجا به بررسی مهمترین تفاوت‌های این دو دستگاه می‌پردازیم:

 • تفاوت در لایه محافظ: مهمترین تفاوتی که دستگاه شیرینگ پک و وکیوم دارد، در لایه محافظی است که به دور محصول پیچیده می‌شود. با اینکه در هر دوی دستگاه‌ها یک لایه محافظ پلاستیکی دور محصول قرار می‌گیرد، اما در بسته‌بندی وکیوم داخل لایه خلاء نسبی وجود داشته و هوایی در آن رد و بدل نمی‌شود. این در حالی است که در دستگاه شیرینگ این امر وجود نداشته و لایه پلاستیک تنها به عنوان یک محافظ عمل می‌کند. در واقع در بسته‌بندی شرینک هوای داخل بسته تخلیه نمی‌شود.
 • تفاوت در کاربرد: تفاوت در نوع لایه محافظ باعث شده تا این دستگاه‌ها از نظر کاربرد کمی با هم تفاوت داشته باشند. بسته‌بندی به روش شیرینگ و وکیوم فرمینگ در صنعت غذایی قابل استفاده هستند. اما از وکیوم بیشتر برای محصولاتی چون گوشت، مرغ و سبزیجات که نیاز به حفظ تازگی و ماندگاری دارند استفاده می‌شود. از طرفی بسته‌بندی شیرینگ بیشتر برای محصولاتی مانند باکس‌های نوشابه کاربرد دارد که نیازی به خلاء نسبی ندارند و تنها به نگهداری آنها در کنار هم نیاز است.

خرید انواع دستگاه بسته‌بندی از شرکت خاور وکیوم

صنایع بسته‌بندی خاور وکیوم، یکی از صنایع بسیار موفق در عرصه بسته‌بندی بوده و از بیش از بیست سال سابقه برخوردار است. این شرکت در زمینه ارائه خدمات بسته‌بندی و ساخت ماشین آلات و دستگاه‌های وکیوم فرمینگ به خوبی عمل کرده و یکی از پیشگامان موفق در این حوزه محسوب می‌شود. شرکت خاور وکیوم با کارکنانی مجرب و با استفاده از بهترین متریال و فناوری‌های روز دنیا به ساخت دستگاه‌های خود می‌پردازد. جهت خرید دستگاه وکیوم فرمینگ و سایر تجهیزات بسته‌بندی میتوانید از طریق این شرکت اقدام کرده و دستگاه مورد نظر خود را با قیمت و کیفیت مناسب خریداری نمایید.

جمع بندی

بسته‌بندی محصولات به شیوه‌های متعددی قابل انجام است که از مهمترین و محبوبترین آنها میتوان به بسته‌بندی وکیوم فرمینگ و بسته‌بندی شیرینگ اشاره کرد. هر یک از این شیوه‌های بسته‌بندی با دستگاه‌های مختلفی قابل انجام هستند که در متن به مهمترین آنها اشاره کردیم. با توجه به تفاوت‌های موجود میان دستگاه شیرینگ و وکیوم فرمینگ میتوانید بهترین دستگاه را انتخاب کرده و از آن برای بسته‌بندی محصولات مورد نظر خود استفاده نمایید. جهت دریافت مشاوره بیشتر در این زمینه و یا خرید دستگاه بسته‌بندی مورد نظر خود میتوانید از کارشناسان شرکت خاور وکیوم کمک بگیرید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب