بسته بندی بلیستر یا حبابی (وکیوم فرمینگ)

به وبسایت وکیوم فرمینگ خاور وکیوم خوش آمدید. در این مقاله قصد داریم به بسته بندی  بلیستر یا حبابی بپردازیم و کاربرد، نحوه تولید، متریال و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

بسته بندی حبابی یا بلیستر شامل چندین نوع بسته بندی با فرایند وکیوم فرمینگ و شکل دهی سرد است که برای کالاهای مصرفی کوچک، غذاها و داروها مورد استفاده قرار می گیرد.

بسته بندی وکیوم حبابی بصورت یک محفظه حبابی یا کپسولیِ شفاف است که با فرایند وکیوم فرمینگ و شکل دهی حرارتی ساخته می شود. و معمولا طرف دیگر محفظه با مقوا ، پلاستیک یا فویل آلومینیومی پوشانده می شود، که از محصول محفاظت کند. برخی بسته بندی های حبابی نیز بصورت صدفی یا تاشو می باشند.

بسته بندی حبابی برای حافظت از محصول در برابر عوامل خارجی مثل رطوبت و آلودگی برای مدت طولانی مفید می باشد. بسته بندی حبابیِ مات نیز از محصولات حساس به نور در برابر اشعه فرابنفش محافظت می کند.

کاربرد

بسته بندی حبابی یا بلیستر برای بسته بندی محصولاتی مانند اسباب بازی، لوازم الکترونیکی، آبزارآلات، دارو و غیره استفاده می شود.

بسیاری از ماشین آلات بسته بندی حبابی از گرما، فشار قالب و مکش هوا برای شکل دهی به ورق پلاستیکی استفاده می کنند.

در سال های اخیر شکل دهی سرد نیز پیشرفت چمشگیری داشته، بطوری که در سریعترین زمان و کمترین مواد در هر زاویه و عمقی امکان شکل دهی وجود دارد.

در اینجا مقصود از شکل دهی سرد ، شکل دهی به فویل های آلومینومی است که برای بسته بندی قرص ها و داروهایی خاص استفاده می شود. مزیت اصلی بسته بندی حبابی با پلاستیک، در مقایسه با آلومینیوم، میزان شفافیت آن و قابل مشاهده بودن محصول است.

بسته بندی کالاهای مصرفی

یکی از موارد بسته بندی حبابی یا بلیستر به اصطلاح بسته بندی وکیوم کارتی نامیده می شود، که در آن کالاهایی مثل اسباب بازی، ابزارآلات و وسایل الکتریکی و وسایل الکترونیکی بین پوسته پلاستیکیِ (پی وی سی) شکل داده شده و یک ورق مقوایی که معمولا چاپ شده می باشد، قرار می گیرند.

در این نوع بسته بندی پوسته پلاستیکی به گونه ای طراحی و تولید می شود که محصول را کاملا در بر بگیرد و از آن محافظت کند. این پوسته شفاف می باشد بطوری که خریدار می تواند درون بسته بندی و محصول را بصورت بصری مشاهده و بررسی کند.

بسته بندی بلیستر(بصورت کارتی)
بسته بندی بلیستر(بصورت کارتی)

گاهی در این نوع بسته بندی پوسته پلاستیکی با چسب بلیستر به مقوا چسبانده می شود و گاهی نیز پوسته پلاستیکی طوری طراحی و تولید می شود که مقوا داخل پوسته و زیر محصول قرار می گیرد و سپس با حرارت و پرس پوسته به مقوا چسبانده میشود.

در برخی بسته بندی ها نیز پوسته یا قطعه وکیومی طوری طراحی میشود که مقوا داخل آن قرار بگیرد و سپس با دوخت حرارتی دور پوسته را به هم میچسبانند.

و همچنین بعضی بسته بندی های کارتی نیز بصورت کشویی یا سه طرف خم طراحی می‌شوند تا کارت مقوایی بصورت کشویی درون آن قرار بگیرد.

در این نوع بسته بندی برای برخی از محصولات مانند لوازم الکترونیکی و ابزارآلات، بالای بسته بندی را سوراخ می کنند، تا در فروشگاه ها امکان آویزان کردن وجود داشته باشد.

بسته بندی تاشو یا صدفی

بسته ‌بندی وکیوم تاشو یا صدفی نوعی بسته ‌بندی است که از یک ظرف یک تکه با حالت لولادار برای نگهداری محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

ظرف صدفی که همانند ساختار بدنی صدف دریایی است از دو تکه درب و بدنه بهم چسبیده تشکیل شده ‌است. جنس ظرف‌های صدفی عموما از پلاستیک و بصورت شفاف می باشد.

بسته بندی حبابی (صدفی یا تاشو)
بسته بندی حبابی (صدفی یا تاشو)

بسته بندی صدفی یا تاشو دو نوع می باشد، در یکی درب به بدنه چفت می شود که به راحتی قابل باز شدن است و در دیگری درب به بدنه با حرارت و فشار چسبیده می شود. برای باز کردن درب نوع دوم باید از قیچی یا چاقو استفاده کرد.

بسته بندی دارو

بسته بندی حبابی معمولا برای بسته بندی قرص های دارویی، کپسول ها و آبنبات های ضد سرماخوردگی استفاده می شود. یک طرف این بسته بندی با فرایند وکیوم فرمینگ تولید می شود و طرف دیگر آن با فویل آلومینیومی مهر و موم می شود تا عمر فروشگاهی محصول افزایش یابد و در برابر آلودگی و رطوبت حفظ شود. فویل های آلومینیومی به راحتی با فشار انگشت شست باز می شوند.

بسته بندی حبابی دارو
بسته بندی حبابی دارو

مزیت اصلی بسته بندی حبابی داروها نسبت به روش های دیگر، تضمین سالم ماندن و طول عمر محصول و بسته بندی است. مزیت دیگر آن امکان چاپ روی قرص هایی است که دوز متفاوتی دارند و نیاز به زمان بندی برای مصرف دارند، به این صورت مصرف کننده می تواند در طی چند هفته دارو را مصرف می کند.

سینی های تاشو پزشکی

سینی های پزشکی اغلب در دندان پزشکی و بیمارستان ها کاربرد دارند و با فرایند وکیوم فرمینگ تولید می شوند.

این سینی ها از یک ورق پلاستیکی ضخیم ساخته می شوند. این سینی ها برای استریل کردن وسایل پزشکی در بیمارستان مناسب است و با بسته بندی دارویی تفاوت دارد.

برای تولید سینی های پزشکی از مواد بهداشتی و مورد تایید سازمان غذا و دارو استفاده می‌شود.

سینی های پزشکی
سینی های پزشکی

نحوه تولید

شکل دهی حرارتی (وکیوم فرمینگ)

در این فرایند ابتدا بر اساس محصول مورد نظر قالبی طراحی و ساخته می شود.

بعد قالب در دستگاه قرار می گیرد و سپس ورق پلاستیکی توسط هیتر حرارت داده می شود در مرحله بعد ورق گرمانرم شده روی قالب می نشیند و با مکش هوا شکل قالب را به خود می گیرد.

در پایان ورق توسط فوت خنک می شود تا از قالب جدا شود.

شکل دهی سرد

در شکل دهی سرد نیز ابتدا بر اساس محصول قالبی طراحی و ساخته می شود. در این فرایند بجای پلاستیک از فویل آلومینیومی استفاده می شود. طوری که فویل آلومینیومی با فشار روی قالب می نشیند و شکل قالب را به خود می گیرد.

مزیت اصلی این فرایند افزایش طول عمر محصول و ایجاد مانع کامل برای آب و اکسیژن است. و معایب آن نیز عبارتند از سرعت کم در تولید، عدم شفافیت بسته بندی و محدودیت در شکل دهی (امکان شکل دهی به فویل آلومینیوم با زاویه 90 درجه وجود ندارد).

جنس مواد و متریال

در بسته بندی حبابی از مواد زیر برای تولید می توان استفاده نمود:


مواد پلاستیکی :
PVC – PVDC – PCTFE – COC

مواد آلومینیومی :
فویل آلومینیومی برای شکل دهی سرد و برای مهر و موم کردن بسته های دارویی

مزایای بسته بندی بلیستر یا حبابی

صرفه جویی در هزینه

بسته بندی حبابی یا بلیستر یک روش مقرون بصرفه برای بسته بندی و نمایش محصول است. و با توجه به طراحی و مواد مورد استفاده، از بسته بندی های دیگر مقرون به صرفه تر است.

انواع مختلفی از بسته بندی حبابی وجود دارد مانند تاشو، کشویی، مهر و موم کامل و تعاملی. هر یک از این بسته بندی‌ها ویژگیهای خاص خود را دارا می باشند.

تبلیغات

طیف گسترده ای از رنگ ها و طرح ها وجود دارد که تولید کنندگان و خرده فروشان می توانند از آن ها در بسته بندی حبابی استفاده کنند تا در فروشگاه ها نظر خریداران را جلب کنند.

بسته بندی حبابی به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا محصول خود را با بسته بندی خاصی به مشتریان ارئه دهند و به این صورت نام تجاری خود را در بازار جا بیاندازند و وفاداری مشتریان را افزایش دهند.

در این بسته بندی امکان استفاده از کارت مقوایی چاپ شده نیز وجود دارد و همین یک فضای تبلیغاتی مناسبی به بسته بندی می‌دهد.

شفافیت در نمایش محصول

بسته بندی حبابی یا بلیستر به خریداران کمک می کند تا محصول مورد نظرشان را به خوبی مشاهده و بررسی کنند و سپس اقدام به خرید کنند.

بیش از نیمی از خریداران معتقدند که بهتر است هنگام خرید محصول را مشاهده و سپس خرید کنند. بنابراین بسته بندی حبابی برای این منظور بسیار مناسب است.

 

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و برایتان سودمند باشد. لطفا نظر خودتان در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید. در صورت تمایل این مقاله را به اشتراک بگذارید.

این پست چقدر برایتان مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب